Fridge magnet wooden gears

Шоа - катастрофа європейського єврейства

Бершадь була зайнята німецькими і румунськими військами 29 липня 1941 р. Незабаром євреї були зігнані в гетто, створене в нижній частині міста — Долині; у його територію входили 12 провулків і 337 будинків. Гетто не було обгороджене колючим дротом, проте вихід за його межі карався смертю. Єврейським ремісникам було поставлено в обов'язок шити одяг і взуття для окупаційного начальства. Правління гетто, яке очолив шойхет Елі Марчак, влаштувало в приміщенні маленької синагоги пекарню для забезпечення жителів хлібом.

Восени 1941 р. біля Бершаді зупинилася багатотисячна колона євреїв, депортованих з Бесарабії і Буковини. Бершадці під керівництвом Марчака надали їм всіляку допомогу і зуміли добитися дозволу розмістити їх у Бершаді. Зі свого боку, румунські євреї були вимушені заплатити начальникові повіту величезну суму грошей за право оселитися в Бершаді.

У гетто виявилося близько 20 000 депортованих з Румунії, а також з Одеської області; бершадське гетто стало одним з найбільших в Трансністрії.
До складу комітету гетто увійшли румунські євреї, що користувалися впливом серед співвітчизників і що уміли підтримувати хороші стосунки з румунськими офіцерами: М. Фарфель, І. Перельмутер, адвокат М. Шренцель, доктор Флейшман, а також місцеві лідери Е. Марчак, Р. Шульман, Ст. Долгонос, І.Сойбельман (стосунки між місцевими і депортованими євреями не завжди були безхмарними). Однією з перших справ комітету стало створення єврейської поліції.

Переселенців з Румунії розмістили в будинках місцевих євреїв по 15 — 25 чоловік в одній кімнаті, під житло було зайнято навіть будівля синагоги. Євреїв використовували на примусових роботах — вирубуванні дерев, мощенні доріг, в різних майстернях. За роботу вони не отримували ні грошей, ні їжі, так що були вимушені вимінювати речі на продовольство або працювати у місцевих селян, піддаючись ризику бути розстріляними за перебування поза гетто. В центрі гетто був невеликий ринок, на який перший час допускали українських селян із продовольством.

У першу зиму окупації при епідемії тифу загинуло більше половини населення гетто: восени 1941 р. в ньому було 25 000 чоловік, а в серпні 1942 р. залишалося близько 10000. Вмирало по 150- 200 чоловік в день; щодня по вулицях проїздив віз, що відвозив тіла на кладовище. Лише навесні їх поховали в шести братських могилах.

У 1941 — 1942 рр. командиром румунської жандармерії в Бершаді був лейтенант Георге Петреську, якого в гетто прозвали Машиахом. Він співчутливо відносився до в'язнів, прагнув полегшити їх долю і подати їм моральну підтримку. Петреську заборонив утиски євреїв, пропускав українських селян з продовольством на ринок гетто, в розпал епідемії зобов'язав продавати євреям продовольство за твердими цінами і організував доставку в гетто дезинфікуючих засобів. На своєму посту він протримався недовго і був звільнений зі служби.

Командири, що змінили, Петреську ввели режим жорсткої ізоляції гетто, оточивши його ровом і колючим дротом, піддавали в'язнів жорстоким грабежам і насильству. Вбивства євреїв почастішали з весни 1943 р., коли в Бершаді розмістилося відділення гестапо. Матеріальне положення в'язнів дещо покращало, коли в 1942 р. почала поступати допомога від євреїв Бухаресту. У гетто були створені аптека, інфекційна лікарня на 65 ліжок і безкоштовна їдальня на 450 чоловік.

Особливою проблемою гетто були сотні дітей-сиріт, що просили подаяння на вулицях, вмираючи з голоду і холоду. Навесні 1942 р. комітет гетто орендував кімнату і розмістив в ній першу групу з 10 сиріт, виписаних по одужанню з лікарні. Восени того ж року на гроші, прислані єврейськими організаціями Бухаресту, був орендований будинок з чотирьох кімнат, де розмістили 122 дитяти у віці від п'яти до шістнадцяти років. 135 дітей було віддано в сім'ї, матеріальне положення яких представлялося відносно благополучним. Ще 60 – 70 дітей було перевезено в кінці листопада 1942 року до дитячого будинку у м. Балту.

В середині 1943 р., завдяки фінансовій допомозі з Румунії, для вихованців дитячого будинку придбали ношений одяг. З дітьми займалися вчителі, у тому числі хазан, що готував дітей до зустрічі традиційних свят. У свято Песах 1943 р. в дитячому будинку був влаштований седер, на який запросили гостей. Навесні 1944 р. сироти, молодші 15 років, були відправлені до Румунії. З другої половини 1943 р. в Бершаді діяла школа для всіх дітей гетто, вчителі в ній працювали безкоштовно, а викладання велося румунською мовою.

У 1943 р. з наближенням фронту, встановився зв'язок між гетто і партизанами. Командиром одного з партизанських загонів, що діяли в Бершадському районі, був уродженець Бершаді Яків Таліс, підпільною групою в містечку керував Іосиф Бліндер. Багато євреїв, серед них і члени комітету гетто, надавали партизанам допомогу грошима, речами і медикаментами, а також переховували в гетто партизан.
У січні 1944 р. список євреїв, що допомагали партизанам, попав в руки гестапо; нацисти розстріляли всіх перерахованих в списку. Їх поховали в двох братських могилах в долині «Берлівка».

У лютому німці розстріляли ще 327 євреїв з гетто. У їх числі були члени комітету Міхаель Шренцель і доктор Флейшман, місцеві релігійні лідери Елі Марчак, Гедалья Шульман, Шимон Таліс, Гедалья Трубман, партійні і радянські працівники Петро Пекарь, Іосиф Бліндер, Міша Рудь, і багато інших.

У березні 1943 р., згідно із статистичними даними бухарестського Комітету допомоги, в Бершаді залишалося 9200 євреїв, з них 2 250 місцевих.
Бершадь була звільнена від окупантів 14 березня 1944 р.


Дивіться також в розділі  Бершадське гетто
»  «Праведники народів світу» - термін, який використовується в юдаїзмі і стосується не-євреїв, які виконують Сім законів Ноя і таким чином заслуговують на царство небесне.В світському житті термін використовується державою Ізраїль для відзначення...
»  Бершадь була зайнята німецькими і румунськими військами 29 липня 1941 р. Незабаром євреї були зігнані в гетто, створене в нижній частині міста — Долині; у його територію входили 12 провулків і 337 будинків. Гетто не було обгороджене колючим...
»  Израиль. Кармиэль. Не менее ста бывших узников Бершадского гетто(Украина, Винницкая область) собрались со всего Израиля в одном из городских хостелей для пенсионеров, чтобы отметить отметить 65-летие (14 марта 1944 года ) освобождения войсками...
»  19 Мая 2004.  Прочитала в газете «Еврейский Мир» статью А. Либмана «Бершадское гетто», и столько возникло горьких воспоминаний, что просто лишилась сна и покоя. Поскольку я жила в этом гетто с момента его основания до освобождения Советской...
»  Бершадское гетто
»  "Детство и смерть"
Всі статті розділу Бершадське гетто »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
12 фото   
<b>Колісник Прокіп</b><br />Художник-живописець, педагог, письменник. Явл’яється автором оригінальних художніх творів живопису, рисунку,...
2 фото   
<b>Хай буде успішним рік Дракона</b><br />В календарі чимало свят, але Новий рік &ndash; особливе з них, адже це не просто початок нового відліку часу, а й...
14 фото   
<b>СУМІВКА</b><br />Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова &quot;сом&quot; або &quot;сум&quot;....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Макарчук Олексій Карпович (1911) 1911 р., українець. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Визволені від фашистської неволі, натхнені перемогами Червоної Армії трудящі енергійно взялись за відбудову народного господарства, за ліквідацію наслідків окупації. На цукровому заводі окупанти зруйнували майстерні, склади, вивезли цінне устаткування, знищили інвентар радгоспу. Величезну шкоду було заподіяно спиртовому заводу, спалено будинки в центрі міста, виведено з ладу водогін. Завдяки... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Шоа - катастрофа європейського єврейства - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення