Автор-упорядник книги, присвяченої літературномистецькій Бершадщині, – колишній редактор нашої районної газети, заслужений журналіст України П.В. Маніленко. Разом з працівниками культури і освіти він більше двох років готував її до друку.
Це, як стверджує Петро Васильович, «перша спроба дослідити благодатну тему розвитку літератури і мистецтва нашого краю».
Книга складається з двох частин – «Розкрилена творчість» та «Літературний зорепад».
– Композиційна структура видання, – пише у передмові автор-упорядник, – зумовлена прагненням повніше ознайомити читачів із видатними митцями нашого краю (розділ «Постаті»), знаними аматорськими колективами, здобутками культпрацівників і освітян на творчій ниві.
Особливу увагу привертають матеріали про громадського діяча, хорового диригента, фольклориста, педагога Родіона Скалецького, поетесу, публіциста, педагога, громадську діячку Наталку Поклад, художникаживописця, педагога, письменника Прокопа Колісника, письменника-гумориста Володимира Красіленка, поета, прозаїка, журналіста, філософа Василя Думанського та інших славетних земляків – письменників, поетів, художників. Книга також містить біографію та матеріали про творчість відомої вишивальниці, заслуженого майстра народної творчості, Героя України Віри Сергіївни Роїк, яку ще називають «невісткою березівською, бершадсь кою» (її чоловік Михайло Стратонович Роїк з Березівки). Окремий розділ присвячений літераторам району, які видали свої книги. В альманасі вміщено фотографії, біографії місцевих поетів і прозаїків, а також добірки їхніх творів.
У нашому районі 46 закладів культури, в яких діють понад триста клубних формувань, а також 40 бібліотек, змістовну роботу проводять і музеї. У книзі широко висвітлено діяльність усіх підрозділів культури, опубліковано розповіді про зразкові та народні аматорські колективи, талановитих майстрів. Одна із кольорових вкладок містить світлини, в яких закарбовані миттєвості культурномистецьких заходів у районі, друга – присвячена населеним пунктам району. До речі, тут зібрані вірші і пісні місцевих авторів про місто і всі села Бершадщини. Взагалі, альманах насичений ілюстраціями, світлинами різних років.
Багато в книзі пізнавальних, краєзнавчих матеріалів.
Так, маловідомі історичні факти, легенди, цікаву інформаційну мозаїку видруковано у розділах «Вам, краєзнавці», «Звеличені у віршах і піснях».
Автор-упорядник П.В. Маніленко щиро вдячний за активну допомогу, сприяння у виході книги знаному земляку, вченому-металургу з Дніпропетровська А.М. Овчаруку, керівникам серединського, маньківського, сумівського сільгосптовариств О.Ф. Кавуну, С.П. Савченку, С.П. Царюку, а також іншим благодійникам.
Книга найближчим часом буде презентована на засіданні літературно-мистецького об’єднання освітян «Світоч», а також в обласній універсальній науковій бібліотеці імені К.А. Тімірязєва.
Вона, безперечно, сподобається широкому колу читачів, особливо тим, хто цікавиться культурною спадщиною, історією району.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.