Цей чудовий самобутній колектив існує вже тринадцять років. Організував і незмінно очолює його невтомний ентузіаст, директор сільського будинку культури Микола Бовсунівський, який у свій час закінчив культосвітнє училище в Луцьку, а згодом заочно – Київський інститут культури.
Ансамбль об’єднав майже два десятки закоханих в українську пісню людей. До речі, учасниками колективу «Подружки» є і три чоловіки – Микола Степанович, який грає на баяні та інших інструментах, барабанщик Юрій Гуздішевський та сопілкар Валентин Чабан. Раніше виступав ще й Григорій Медвідь, який нині на заслуженому відпочинку. Основу колективу, звісно, складають жінки різного віку, яких майже півтора десятка. Що цікаво: в ансамблі є кілька груп учасників з однієї родини.
– У нашому колективі займаються мама Євгена Затрубчик і її донька Наталія Тригубенко, – розповідає Микола Бовсунівський. – Вони навіть стоять на сцені поруч, в обох прекрасний другий голос, дуже гарно співають. А от Олена Лисак виступає з дочкою Людмилою і внучкою Іриною.
Варто додати, що учасницею «Подружок» є і дружина Миколи Степановича Валентина Петрівна, яка активно допомагає чоловікові у його справі.
Отож, можна сміливо стверджувати: у М’якохідській територіальній громаді фольклорне мистецтво передається із покоління в покоління.
Творча біографія цього колоритного колективу – це постійний пошук нових пісень, відродження старих та нове звучання добре відомих.
Основу репертуару ансамблю складають народні пісні зі специфічною манерою їх виконання. Серед них «Ой, у полі озеречко», «Котилася бочечка дубовая», «За городом кози пасла», «Ой, на горі калина стояла», «М’якохідський борщ», «Ой, зійшов місяць», колядки, весільні, купальські, жартівливі та інші пісні.
– Українські народні пісні – це невичерпне джерело, – переконаний Микола Бовсунівський. – Ми спілкуємося зі старожилами, переписуємо старовинні пісні, розучуємо їх. Розширюємо репертуар, переймаючи щось і від інших колективів.
Доречно буде сказати, що «Подружки» з успіхом виконують і кілька пісень, автором слів і музики яких є керівник колективу. Микола Степанович написав «Гімн М’якоходу», «Солов’ї», «Про Україну» та інші фольклорні твори, які користуються успіхом у земляків, усіх глядачів.
Для репетицій, які проводяться щочетверга і щонеділі, створені гарні умови. Завдяки колишньому сільському голові Володимиру Соловею у будинку культури обладнали електроопалення. Учасники ансамблю мають по два сценічних костюми, один з яких посприяла придбати і районна влада.
Звісно, жоден масовий захід у М’якоході не проходить без участі популярного не лише серед односельчан, а й в районі та області колективу.
Фольклорний ансамбль з успіхом виступає на святкових концертах на сільській, ра - йонній та обласній сценах, бере участь у театралізованих сільських світлицях до Дня незалежності України, а також в огляді-конкурсі фольклорного мистецтва імені Гната Танцюри, Всеукраїнському фестивалі борщу у селі Правилівці Оратівського району, у мистецькому проекті творчих родинних колективів «Єднаймося, люба родино!» та інших заходах.
Виступи «Подружок» неодноразово транслювалися по обласному телебаченню. Восени ж минулого року колектив побував у Києві на Першому національному каналі телебачення, в студії народної артистки України Оксани Пекун на зйомках програми «Фольк-music» (на знімку).
– Це дуже гарний колектив, – констатує начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації, заслужений працівник культури України Надія Герасимчук. – Микола Степанович Бовсунівський – прекрасний організатор, натхненник колективу. Ансамбль багато гастролює не лише по області, а й за її межами. На багатьох конкурсах, фестивалях колектив займав і займає призові місця. Цьогоріч його виступи демонструвалися на Першому національному каналі телебачення. Самодіяльні артисти мають підтримку сільської, районної влади, місцевого сільськогосподарського товариства.
У них самобутні пісні місцевого краю. Пісенна творчість у М’якоході дійсно передається із покоління в покоління, адже в ансамблі є старші й молодші учасниці. Без сумніву: нині колектив на злеті творчості.
За активну участь у масових заходах, високий професіоналізм, виконавську майстерність, за збереження фольклорної спадщини рідного краю колектив народного аматорського ансамблю «Подружки» неодноразово нагороджувався грамотами, дипломами, а портрет керівника Миколи Бовсунівського три роки тому було занесено на районну Дошку пошани.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.