Fridge magnet wooden gears

Берегиня народних традицій

  • Подобається0Не подобається
  • 20 Березня 2013, 23:59

У кожного села своя історія, свій шлях до сьогодення і, звичайно, всюди свої народні звичаї та обряди, які змінювали свою форму та зміст з приходом нових поколінь, нового укладу життя. Багато чого забувалось, стиралося з пам’яті людей старшого покоління. Але в наш бурхливий, стрімкий час знаходяться люди, які докладають величезних зусиль, аби зібрати і зберегти для майбутніх поколінь народні традиції. Однією з таких є жителька чудового Подільського села Романівки – Ганна Дмитрівна Годованець (на знімку), яка в цьому році зустрічає свою 87-му весну.

Ганна Дмитрівна народилася 21 травня 1926 року в Романівці в багатодітній сім’ї Дмитра Мандрика.

Їхня хата була на нижчій перії села, неподалік сільської, земської, як її ще називали, червоної, школи.

Город був до долини, де протікає чарівна, невеличка річечка Бережанка.

На долю Ганни Дмитрівни випало два голодомори, війна, відбудова народного господарства.

Після закінчення Романівської початкової школи продовжила навчання у семирічній сусіднього села Кидрасівки. Потім вступила до Бершадського педагогічного училища на курси підготовки вчителів молодших класів. Її, як і сотні інших наших земляків після війни, було направлено на роботу в Західну Україну в Станіславську область (нині Івано-Франківська).

Там же навчалась у Коломийському, а пізніше в Бершадському педучилищі. Працювала в рідній Романівці, одержала вищу освіту у Вінницькому педінституті. За час своєї роботи довелось працювати в Джулинському, Теплицькому, Гайворонському районах, та все ж найдовше – в Романівці.

Ганну Дмитрівну знаю особисто вже багато років, і особливо запам’яталась її громадська активність, позиція, людяність та тепле ставлення до людей. Це був період, коли я працював головою Михайлівської сільради, а вона – вчителькою початкових класів.

Г.Д. Годованець брала найактивнішу участь у житті села, особливо при проведенні державних свят.

Обов’язково примудрялась у програму включити щось із народного фольклору: гуморески, пісні, які виконували місцеві митці, і які з задоволенням сприймались односельчанами та гостями. Без неї не обходилось жодне свято і особливо такі, як Івана Купала. Постійно працювала художня самодіяльність при сільському клубі, яка, на мій погляд, користувалася авторитетом не меншим, ніж у Михайлівці, де був художній керівник зі спеціальною освітою.

Мінялись голови сільської ради, завідуючі клубом та бібліотекою, а Ганна Дмитрівна завжди залишалась незамінним керівником художньої самодіяльності аматорського колективу. Вона не мала відпусток під час шкільних канікул, завжди була серед людей, постійно займалась підготовкою до навчального року старих шкільних приміщень. Обов’язково, ще задовго до початку навчального року, відвідувала сім’ї майбутніх першокласників, спілкувалась з ними та батьками. Тож, коли приходило 1 вересня, і на шкільному подвір’ї лунав дзвоник, діти з радістю переступали поріг класу з надією і довірою до своєї вчительки, як до другої матері.

Так вже склалася доля нашої героїні, що не дав Бог їй власних діточок, але дав можливість виховувати і навчати учнів, які були їй, як рідні. Багато з них вже стали батьками, дідусями та бабусями, але для неї вони завжди її дітки, які були колись «Петриками», «Галинками» та «Оксанками».

Про Ганну Дмитрівну можна розповісти багато, і вона цього заслуговує своєю працею, своїм ставленням до роботи, до людей.

Г.Д. Годованець була і є для багатьох щирою порадницею, для тих, хто йшов у самостійне життя. Коли дозволяло здоров’я – брала активну участь у церковному хорі.

Але, думаю, головним підсумком творчого життя цієї чудової жінки є вихід у світ її книги «Романівське весілля». За своє життя Ганна Дмитрівна, як губка, вбирала в себе все те, що було навколо: пісні, звичаї, обряди, якими колись жило село, де дружньо співали, коли йшли з поля після важкої праці. Її книга – це дійсно неоціненний ще пісенний скарб для наступного покоління, щоб нащадки знали наші звичаї та обряди, берегли рідну мову. Вона ніби відлуння творчого спадку знаного на Поділлі Родіона Скалецького.

Особисто для мене «Романівське весілля» має свою цінність, адже в ній є багато пісень, які чув від своїх батьків, односельців і, звичайно, від жителів цього чарівного села, яке подарувало нам таку берегиню народних звичаїв та обрядів.

Сьогодні Ганна Дмитрівна не має можливості вести активну роботу, але завжди залишається порадницею для інших. Часто навідуються до неї соціальний працівник Марія Німчук, сусідка Женя Григоришина, медпрацівник Онися Дайнега, бібліотекар Галина Гончаренко та інші, які приносять в її домівку сільські новини і, як можуть, підтримують одиноку старість.

Ганна Дмитрівна вдячна їм, а всі люди вдячні за те, що вона зробила для них у своєму житті.

Тож хай Господь укріпляє здоров’ям і продовжить життя цій мудрій, добрій жінці, звання якої Людина.

Микола РУДИК, громадський кореспондент, с. Михайлівка


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>З нагоди Дня культури та аматорів народного мистецтва</b><br />В районній музичній школі 24 березня відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня культури та аматорів...
4 фото   
<b>Птахокомбінату «Бершадський» – 35!</b><br />Матеріали з ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», у тому числі і з нагоди пам’ятних дат, доводилося готувати не раз. І...
5 фото   
<b>Влада для людей, а не люди для влади</b><br />Голова обласної державної адміністрації Микола ДЖИГА позавчора побував у нашому районі. Хоч програма перебування була...
5 фото   
<b>Сімейна медицина: сьогодення і перспективи</b><br />2013 рік ознаменувався важливими кроками на шляху до покращення медичного обслуговування жителів нашого району....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Павлишин Пилип Пилипович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
У розвиток сільськогосподарського виробництва зробили великий внесок механізатори Бершадської МТС, створеної у березні 1930 року. В 1932 році вона обслуговувала 35 колгоспів, що мали близько 20 тис. га орної землі. Але на шляху виконання намічених планів в цей період були й труднощі. Партійна організація провела значну роботу, щоб зміцнити механізаторські кадри і трудову дисципліну. Все це дало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Берегиня народних традицій - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення