На знімку: П.Т. Деркач з дружиною та онучкою. Фото із сімейного архіву.
Броненосець, на якому служив наш земляк, був спущений на воду в 1891 році. Екіпаж його складав 700 чоловік. Як пише в передмові своєї книги автор, за масштабами та результатами Цусімська битва входила до чотирьох найбільших на той час. Ці події відбувалися на Далекому Сході під час російсько-японської війни біля острова Цусіма.
Наш земляк П.Т. Деркач народився в лютому 1880 року в сім’ї селянина-бідняка в Михайлівці. Тут він закінчив церковно-приходську школу, допомагав батькам по господарству. Порфирій був фізично міцним хлопцем, тож коли його в 1904 році призвали на службу в царську армію, він був направлений кочегаром на броненосець «Наварин».
Під час бою Порфирій Деркач робив все необхідне, щоб забезпечити належний тиск в котлах і тим самим дати можливість екіпажу броненосця виконувати свою задачу. Однак, як зазначає автор, броненосці, як і інші кораблі, були перевантажені, крім того, на «Наварині» були старі, малоефективні гармати. Під час бою судно потрапило на міну і затонуло. З 700 членів екіпажу броненосця вдалося вижити тільки трьом – П.Т. Деркачу, сигнальнику Сєдову та командору Кузьміну. Сєдова підібрали японці, а от нашому земляку та Степану Кузьміну довелося 14 годин протриматись на кришці від ящика, допоки їх в напівсвідомому стані підібрав англійський корабель. Після цього їх передали в Тянь-Дінь російському консулу.
За мужність та відвагу нашого земляка було нагороджено Георгіївським хрестом, його було визнано героєм Цусімської битви. Порфирій Деркач разом з Степаном Кузьміним були на прийомі у царя Миколи ІІ.
В 1907 році Порфирій повернувся в село, одружився з сільською дівчиною Галиною.
За гроші, які йому дав цар Микола ІІ як винагороду, в 1908 році побудував будинок, який, до речі, і сьогодні ще служить людям. В кінці 20-х років Порфирій закінчив ветеринарні курси і потім працював ветеринаром. Із десяти дітей Порфирія Тарасовича та дружини Галини дев’ятеро померли в дитячому віці. Вижив один Авксентій, який загинув під час Великої Вітчизняної війни в 1945 році.
В 1930 році П.Т. Деркач мав зустріч з російським письменником О.С. НовиковимПрибоєм, під час якої він подарував нашому земляку книгу із своїм автографом. Ця книга знаходиться в Вінницькому краєзнавчому музеї. На честь героя в селі названо провулок, де і по сьогодні проживають його внучка та правнуки.
Микола РУДИК, громадський кореспондент. с. Михайлівка.