– Валерію Івановичу, скільки бершадчан пройшли через горнило афганських подій?
– Через пекло неоголошеної війни в Афганістані пройшли півтора мільйона солдатів і офіцерів колишньої Радянської Армії, серед них – двісті тисяч українців. Інтернаціональний обов’язок у тій далекій країні гідно виконували і понад двісті бершадчан, які пройшли сувору школу випробувань. На жаль, десять юнаків живими не повернулися до рідних домівок. Тим, кому пощастило вижити, досі не дає спокійно заснути пам’ять.
–Що найбільше вразило вас особисто там, в Афганістані?
– Після закінчення Київського вищого загальновійськового командного училища я вісім місяців лейтенантом служив у полку спеціального призначення у місті Чирчику Ташкентської області, у якому воїни-спецпризначенці проходили підготовку до служби в Афганістані. А потім мене перевели у 177-й окремий загін 15-ї окремої бригади спеціального призначення, який дислокувався в провінції Газні Республіки Афганістан.Нашими основними завданнями були засадні дії, патрулювання караванних шляхів, щоб не допустити постачання зброї, боє припасів. За майже два роки (1987-1989) служби в Афганістані довелося багато чого пережити. Найважче було втрачати друзів. Вражали сміливість, рішучість, мужність воїнів, а також відчуття дружби, військового братерства, взаємодопомоги. Варто сказати про те, що наших хлопців там чекали страшні випробовування, важкі умови. Клімат в Афганістані різкоконтинентальний – вдень спека, а вночі майже заморозки. Різкі перепади температури, хвороби позначалися на здоров’ї військовослужбовців. Там все було чужим – інші культура, традиції, мова.
До речі, наші земляки нслужили не лише в Афганістані, а й в Чехословаччині, Угорщині, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Іраку та інших на той час «гарячих» точках.
– Валерію Івановичу, скажіть, будь ласка, декілька слів про районну організацію Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
– Наша організація всіляко сприяє консолідації і координації зусиль ветеранів війни, сімей загиблих у справі забезпечення захисту своїх прав, надання необхідної допомоги. Нині на обліку в районній організації УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) перебувають близько 120 ветеранів Афганістану і майже сорок учасників бойових дій на територіях інших держав. Серед побратимів дуже високо цінується дружба, ми активно підтримуємо один одного. У нас традиція – щороку 15 лютого проводити зустрічі. Це день пам’яті про тих, хто не повернувся живим, а для уцілілих – це день, коли можна зібратися разом, згадати пережите, пом’янути загиблих товаришів.
– Два роки тому для посилення соціального захисту ветеранів війни, а також з метою збереження злагоди, забезпечення гідного рівня життя ветеранів війни, інвалідів, учасників бойових дій, членів сімей загиблих, створення належних умов їх життєзабезпечення та шанобливого ставлення до них, була підписана Угода про взаємодію і співпрацю облдержадміністрації, обласної ради та обласної спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів). Як вона виконується?
– У районі діє відповідна програма, якою передбачено фінансування заходів. Так, торік за сприяння влади було надано матеріальну допомогу сім’ям загиблих, допомогли і з придбанням дров. Налагоджена тісна співпраця з адміністрацією лікарні, у якій є спеціальні палати для лікування учасників бойових дій, також безкоштовно надаються ліки. Завжди відчуваємо розуміння і підтримку й в інших лікувальних закладах району. По лінії управління соціального захисту населення райдержадміністрації виділяються путівки для оздоровлення.
– Воїни-інтернаціоналісти – взірець мужності, відваги і патріотизму. Вони – приклад для нинішніх і майбутніх захисників Вітчизни. Чи не так?
– Наша організація долучається до військово-патріотичного виховання молоді. У районному краєзнавчому музеї постійно діє експозиція, присвячена воїнам-інтернаціоналістам. У багатьох навчальних закладах району створено куточки бойової слави. До речі, в Осіївській, Устянській, Великокиріївській, Бирлівській, Флоринській, Лісниченській та Кидрасівській загальноосвітніх школах, в яких навчалися юнаки, що загинули в Афганістані, встановлено меморіальні дошки з їхніми іменами.
Обласна організація УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) до ювілейної річниці виведення радянських військ з Афганістану видала книгу, де вміщено інформацію про кожний ра - йон, розповіді про воїнів- «афганців», у тому числі й про уродженців Бершадщини.
– Валерію Івановичу, дякую за розмову і щиро бажаю вам і вашим побратимам міцного здоров’я, щастя, добра, впевненості у завтрашньому дні.
Низький уклін та шана також батькам і рідним полеглих воїнів.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.