Другий Всесоюзний з’їзд колгоспників-ударників відбувся у Москві з 11 до 17 лютого 1935 року. На ньому було прийнято примірний статут сільськогосподарської артілі, який закріпив перемогу колгоспного ладу на селі. Багато уваги на зібранні приділялось обговоренню навчання кадрів, яким потрібно було оволодівати технікою. Кадри, що оволоділи технікою, породили рух новаторів виробництва, представниками якого були М.Демченко, П.Ангеліна та інші.
На зустрічі були присутні делегати, члени уряду СРСР, вчені, письменники. Серед них Й.Сталін, К.Ворошилов, М.Калінін, А.Мікоян, Л.Каганович, Н.Крупська, С.Будьонний, Дем’ян Бєдний, академік Т. Лисенко та інші.
З цікавими виступами звернулись до присутніх П.Ангеліна і М.Демченко, яка на з’їзді взяла зобов’язання виростити по 500 центнерів цукрових буряків з одного гектара. Паша Ангеліна – перша трактористка серед жінок, комсомолка, у своєму виступі закликала жінок-комсомолок сісти за кермо «залізного коня» під клич «Сто тисяч подруг на тракторі!».
Омелян Карпович згадував, що запам’ятався виступ Н.Крупської. Говорила вона про жінок.
– Ви знаєте, жінки, хто ви? Ви зараз вирішуєте державну справу. Відтепер ви господарі своєї долі. Ви до цього часу ким були? Безправними домогосподинями, а зараз вам доручають керівництво державою!
На початку з’їзду було обрано комісію для підготовки проекту сільськогосподарського статуту, яка складалася з 61 чоловіка. Омелян Сторожук був членом цієї комісії.
Засідала вона паралельно з роботою з’їзду. Кожна стаття Статуту обговорювалася в комісії, а потім передавалась на затвердження з’їздом.
На прохання делегатів члени уряду сфотографувалися з Вінницькою делегацією (на фото Омелян Сторожук перший у другому ряду праворуч).
Може, хто упізнає своїх рідних чи знайомих?
Згодом майже у всіх колгоспах району Омелян Карпович виступав перед колгоспниками і розповідав про роботу з’їзду.
Андрій СТОРОЖУК, ветеран праці та інвалід війни, с. Червоне, Гайворонський район.