На лінії партизанського фронту

  • 0
  • 23 Вересня 2013, 13:44

Про партизанів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. вже багато написано. А сьогодні хочу також згадати про партизанських розвідників-зв’язківців. Історія говорить, що партизани – це ті люди, які добровільно, без повісток, йшли на фронт, і в цю небезпечну, а часто і смертну дорогу проводжала їх Батьківщинамати. Партизанам зброї ніхто не видавав, її відбирали у ворога.

У регулярних військах фронт був попереду, а в партизанів – зі всіх сторін, боролися зі смертю, хто як міг. Там, де з’являлися партизани, у ворога було непереборне відчуття страху. У своїх спогадах німецький генерал Гудеріан писав, що на боротьбу з партизанами німецькому командуванню доводилося резервувати близько 250 тисяч вояків із регулярних військ вермахту.

У короткій замітці не маю можливості більш докладно акцентувати увагу на тому, яку величезну роль відігравали партизанські розвідники і зв’язкові. Таким розвідником та зв’язковим був і я – виконував таємні завдання партизанських командирів. До справ залучали молодих юнаків. Підлітки не викликали підозри в німців, що давало можливість вільно рухатися по тій чи іншій території і бути серед людей… Іноді кажуть, що ми цього не чули або не бачили. Але це зрозуміло, бо все було таємно, за зайву цікавість – розстріл.

Партизанський розвідникзв’язківець – людина, яка передавала таємні завдання загонам за допомогою пароля командира. В партизанів не було рації чи телефона, зв'язок здійснювали зв’язкові, яких називали «вуха і очі», тому що вони все бачили та чули.

Зв’язківцям командири партизанських загонів давали самокатку і плетену корзину з подвійним дном, куди поміщали таємні донесення, зверху клали бутель молока та інші продукти – конспірація на випадок зустрічі з німцями.

Молоді розвідники-зв’язківці, ризикуючи своїм життям, намагалися інформувати партизанів про дислокацію ворога для орієнтування в тих чи інших обставинах… Зв’язківець Павлуша Анікін врятував партизанів, які відпочивали у його батьківській хаті. Побачивши каральний загін, він доповів партизанам, які блискавично зникли. Десь через годину в помешканні вже були німці, але партизанів там не було.

Про партизанських розвідників-зв’язкових можна багато розповідати. Взяти, наприклад, такий факт, що військовополонені, які дивом врятувалися з табору «Уманська яма», пішли по селах і пристали «до молодиць», як тоді говорили не на «многія лєта», а від зими до літа, а там – у партизани.

Розвідникам-зв’язківцям ставилося завдання – ходити по селах, добувати інформацію про колишніх полонених (імена, прізвища) для подальшого вербування їх у партизанські загони.

Партизани знали юного зв’язкового розвідника Володю Римара, який безстрашно виконував завдання командирів. Михайло Никифорович Свічколап, командир партизанського загону ім. Чапаєва, говорив, що Володя Римар – народний герой.

Потрібно добре слово сказати і про партизанського розвідника, генерал-полковника, почесного громадянина Джулинки Василя Троянського (Пасєку), який досконало володів англійською, німецькою та польською мовами.

Не забуваймо тих, хто боровся в тилу ворога за нашу свободу. Нехай вічною буде пам'ять про них.

Вітаю із Днем партизанської слави партизанів Бершадського району, бажаю їм та їхнім родинам міцного здоров’я, щастя, життєвої радості і творчого довголіття.

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, голова осередку партизанів, Бершадського району, с. Джулинка.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
19 фото   
3 фото   
8 фото   
3 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Трохименко Семен Петрович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.12.44.

З історії Бершаді
Своєрідне містечко виникло на колишньому пустирі, де на кошти колгоспів у 1967 році збудовано кількаповерхові навчальні корпуси медучилища з сучасними лабораторіями, гуртожитком та їдальнею. Тут навчаються понад 400 майбутніх фельдшерів те акушерок, які працюватимуть у лікарнях, колгоспних пологових будинках, на медпунктах. Майбутні медики заклали новий парк, посадили тисячі кущів та... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

На лінії партизанського фронту - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники