Fridge magnet wooden gears

Невмирущий подвиг народних месників

  • Подобається0Не подобається
  • 25 Вересня 2011, 23:17


Щороку 22 вересня наша країна відзначає День партизанської слави. Ще з давніх часів партизанами називали тих людей, які без повісток, за велінням серця, йшли воювати з ворогом.

Зброї їм ніхто не давав – вони самі в бою з ворогом діставали її. В регулярних військах фронт попереду, а в партизанів він з усіх боків.

Воювати із озброєними до зубів загарбниками було надзвичайно важко, але там, де з’являлися партизани, вони викликали в тилу ворога страх і переполох.

Комісією у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. при Верховній Раді України Вінницьку область визнано як край партизанської слави. Про партизанську війну в тилу ворога багато написано, зокрема, Дмитро Медведєв у своїй книзі спогадів «На березі Південного Бугу» яскраво і документально розповідає про підпільнопартизанський рух на Вінниччині.

Наприкінці 1941 року партизанська «іскра» запалила факел боротьби з окупантами в усіх районах області. Я не писатиму про Івана Бевза, Лялю Ратушну, Петра Волинця та інших героїв підпілля Вінниччини, а коротко розповім про легендарних партизанських героїв, зокрема, про Івана Івановича Калашника, якого виплекала земля Дашівського, нині Іллінецького району.

Кадровий офіцер Червоної Армії І.І. Калашник досконало володів німецькою мовою, і це допомогло йому вирватися з табору військовополонених, так званої «Уманської ями». Вже в кінці 1941 року він зумів організувати партизанську диверсійну групу і оголосив окупаційній владі війну. Народні месники підривали залізниці, мости, палили ворожі склади з боєприпасами та продуктами, громили комендатури, закликали місцеве населення до непокори фашистській владі. При виконанні бойових завдань І.І. Калашник і партизани часто переодягались у німецьку форму. Його диверсійна партизанська група активно діяла не лише на території Вінниччини, а й Кіровоградської, Київської, Одеської областей. Через зв’язкового-розвідника Василя Івановича Ремінного в його хаті в селі Каменогірці тодішнього Дашівського району в мене була зустріч з Іваном Калашником при передачі йому таємних документів.

Загинув І.І. Калашник в селі Канталиці, але його, навіть мертвого, ще довго боялися вороги. Йому поставлено пам’ятник в селі Кальнику Іллінецького району, де він народився. Основні кошти на пам’ятник зібрала бойова подруга І.І. Калашника Любов Семенівна Вітвіцька. Вона вже пішла від нас в інший світ – земля їй пухом і вічна слава. Я добре знав її по нашій спільній боротьбі з окупантами.

Мені, як зв’язковому-розвіднику Вінницького партизанського з’єднання, доводилося виконувати різні таємні завдання командирів, які мене знали і довіряли. Як молодий юнак непризовного віку, я міг ходити серед населення, не викликаючи підозри в окупантів.

Іноді дехто говорить: «А ми цього не знали і не чули…». Все то було таємним. Якби тоді чули і знали, то німці розстріляли б усіх, хто мав зв’язок з партизанами. Я міг би багато розповісти про Михайла Никифоровича Свічколапа та його братів Володимира і Леоніда, про Анатолія Герасимовича Кондратюка, Гната Опанасовича Рибаченка, Андрія Кириловича Микитенка та інших партизанських командирів і підпільників, адже виконував їхні завдання. Про юних партизанських зв’язківців вони так говорили: «Ви наші вуха і очі». Це дійсно так, бо через зв’язковихрозвідників доходила інформація до партизанських командирів.

Хочу хоч коротко розповісти про південне крило Вінницького партизанського з’єднання і, зокрема, про командира партизанського загону Степана Онуфрійовича Печеного і його дружину підпільницю Параску Євлампіївну, яка мала тісний зв’язок з партизанами, розповсюджувала серед населення антигітлерівські листівки. Діяльність мужньої підпільниці викликала підозру і вона потрапила до польової жандармерії, однак нікого не видала і нічого не сказала, хоча й зазнала мук.

Загін С.О. Печеного діяв на території, окупованій румунами, яким ставили завдання про його знищення. Саме тому партизани часто міняли назву, щоб окупанти вважали, що вже немає такого загону.

Коли готувалася операція по знищенню цього загону, ми передали листа через Параску Євлампіївну, де було сказано про те, щоб командир С.О. Печений з партизанами переправлялися через річку Південний Буг на сторону Джулинки і в Чорному лісі з’єдналися з партизанами командира А.Г. Кондратюка. Переправитися не вдалося, С.О. Печений в бою був смертельно поранений. Про нього світлу пам’ять та історичні документи зберігає в Усті ветеран Великої Вітчизняної війни Д.О. Гуменний.

Ще кілька слів про П.Є. Печену, якій незабаром виповниться 90 років. Хочеться, щоб їй більше уваги приділяла ветеранська організація, не забувала про неї в свята.

Користуючись нагодою, вітаю всіх підпільників і партизанів з Днем партизанської слави, бажаю міцного здоров’я, щастя, сімейного благополуччя, радості і довголіття.

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, голова районного осередку колишніх партизанів-підпільників.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
12 фото   
<b>Естафета пам'яті "Слава визволителям України"</b><br />4 березня 2014 року Бершадщина святкувала 70 – річчя визволення району від німецько – фашистських загарбників....
2 фото   
<b>Схід села перетворився у зборище неприязні</b><br />На чергові збори громадян прибула з райцентру чимала делегація керівників на чолі з головою райдержадміністрації О.Ф....
84 фото   
<b>День перемоги у Бершаді</b><br />За багаторічною традицією, вранці 9 травня колони ветеранів, представників трудових колективів підприємств,...
8 фото   
<b>Діти нашого району оздоровляються в сонячній Іспанії</b><br />1. Фотография сделана была на празднике, который был организован для ознакомления с украинской кухней и немного...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кошаринці
Каритник Пилип Олексійович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 07.02.45. Похов. с. Кишкунлацхаза, Угорщина.

З історії Бершаді
У вересні відбулася ще одна подія — почала своє існування Бершадська комсомольська організація. Комсомольці були бойовими помічниками комуністів у соціалістичному будівництві. Вони зі зброєю в руках боролися проти бандитів, вели велику культосвітню роботу, організовували хати-читальні. Багато чого було зроблено тоді для налагодження контактів місцевої комсомольської організації з молоддю... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Невмирущий подвиг народних месників - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення