На знімку: виступає Г.М. Заболотний.
Імена обох колишніх керівників шляхівського колгоспу В.М. Кавуна і Г.Й. Кузика, яким за самовіддану працю було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці, депутатів Верховної Ради багатьох скликань, добре відомі не лише на Поділлі, а й за його межами. Завдяки їх діяльності Шляхова і її люди стали знаними в державі, досягли вагомих результатів у господарюванні та соціальнокультурному розвитку, своєму благополуччі. В 1962 році місцевий колгосп вперше назвали академією землеробства, а через п’ять років Шляхова представляла тодішній СРСР на всесвітній сільськогосподарській виставці у канадському Монреалі.
Сюди приїздили за досвідом з усіх куточків Союзу, ізза кордону, щоб повчитися у вирощуванні високих врожаїв, благоустрої села, в підвищенні добробуту селян.
Пригадую, як численні візити високопосадовців держави і зарубіжжя не були в дивину шляхівчанам, як і численні публікації про них у пресі, висвітлення на телебаченні та радіо. Село виховало трьох Героїв Соціалістичної Праці, 609 його жителів було нагороджено орденами і медалями. Напередодні Дня незалежності України в Шляховій відбулося святкове зібрання з нагоди вшанування пам’яті двох великих земляків-героїв, у якому взяв участь голова обласної ради Г.М. Заболотний, а також керівництво району і села, багато шляхівчан. На площі перед конторою сільгосптовариства пройшло імпровізоване дійство, програму якого підготували місцеві педагоги та школярі.
Виступаючи на урочистому мітингу, Григорій Михайлович Заболотний зазначив, що Шляхова – це унікальне село, це кузня кадрів, це школа господарювання, куди приїздили вчитися з усіх усюд. Ця земля славиться гарними врожаями, але насамперед – чудовими працелюбними людьми, серед яких видне місце займають В.М. Кавун та Г.Й. Кузик.
– Нехай цей день, – відзначив він, – буде початком вшанування пам’яті багатьом відомим бершадцям – і керівникам, і рядовим трудівникам, всім, хто відроджував і будував села, дороги, школи і лікарні, хто вирощував хліб і розвивав наші традиції.
Він подякував шляхівчанам за пам’ять, за працю та побажав щастя, здоров’я і всіляких гараздів. А також вручив Почесні грамоти облдержадміністрації директору школи Н.М. Кравець, педагогам Л.П.
Хахалині, О.І. Хахалині, В.Г.
Щербатій, З.Г. Гринчук. Крім того, керівник області подарував школі сучасну оргтехніку.
– Життя і діяльність В.М. Кавуна та Г.Й. Кузика – це справжній приклад для всіх нас, – сказав у своєму виступі голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, – тому вони назавжди залишаться в нашій пам’яті.
– Ці дві постаті заслужили нашої поваги та шани, прославили Шляхову і Бершадщину, – відзначив голова ра - йонної ради М.Г. Бурлака. А ще він сказав, що сьогоднішній захід відбувається з ініціативи Г.М. Заболотного, при підтримці районної та місцевої влади, керівництва місцевого сільгосптовариства.
Виступаючи на зібранні, директор шляхівського ТОВ «Світанок-Агросвіт» О.І. Ковбасюк зазначив, що йому довелося працювати з обома Героями, вчитися у них, і заслуги їх перед шляхівчанами дуже великі. Без них не було б і газу не лише в Шляховій, а й в інших селах.
А директор школи Н.М.
Кравець розповіла, що педагоги виховують молоде покоління на прикладах самовідданої праці односельчан, і висловила надію, що чимало їх стануть також знаними людьми, як випускник місцевої школи Г.Й. Кузик.
Настає урочиста мить – право відкрити меморіальну дошку надається Г.М. Заболотному, О.Ф. Снігуру та М.Г.
Бурлаці. Обидві дошки з портретами Героїв – на чорному мармурі, і знаходяться майже поряд: В.М. Кавуну – на приміщенні контори сільгосптовариства, а Г.Й. Кузику – на приміщенні школи, і відтепер щоденно нагадуватимуть шляхівчанам про свій внесок у їх славну історію.
Павло БАЙДАЛЮК.