Fridge magnet wooden gears

Пам’яті жертв фашизму

  • Подобається5Не подобається
  • 11 Листопада 2009 р

Минуло 68 років з часу масової розправи фашистів в Бабиному Яру біля Києва, коли за два дні було розстріляно майже 32 тисячі безневинних жертв. А через півтора тижні все повторилось знову. Там були розстріляні матроси Дніпровської флотилії, комуністи-підпільники і випадкові перехожі, які потрапили під облаву. Але найбільший біль Бабиного Яру – це біль єврейського народу.
Подібні місця масових поховань є, на жаль, і біля багатьох сіл нашого району. Восени 1941 р. в Бершадь пригнали величезну колону євреїв з Північної Буковини та Бессарабії.
Гнали їх і у сусідні села, де розміщували у приміщеннях тваринницьких ферм. Через холод, хвороби та голод виснажені люди масово вмирали.
Ховали їх за межами сіл, так як румунська влада не дозволяла ховати їх на кладовищах.
Пилипів ріжок (с. Крушинівка), Татуневе поле (с. Лісниче), Білобородьків яр (с. Баланівка), урочище Матня (с. Осіївка) – все це далеко не всі місця масових поховань євреїв, які загинули під час окупації на території нашого району.
Лише одиницям серед тих десятків тисяч нещасних, яких пригнали на Бершадщину, вдалось втекти і врятуватись від смерті. Наші селяни, ризикуючи власним життям, переховували їх на горищах, в сараях та підвалах. Адже за переховування євреїв родину того, хто наважувався порушити заборону, розстрілювали.
Серед тих, хто не побоявся надати допомогу євреям під час війни, була сім’я Тартачних з Флорино. 30 грудня 2004 року Єврейська Рада України, Фонд «Пам’ять жертв фашизму в Україні» присвоїли почесне звання «Праведник України» Тартачній Мотроні Яківні і Тартачному Юхиму Онуфрієвичу (посмертно), та їх доньці Тартачній Тетяні Юхимівні за виявлене християнське милосердя та доброту, які, незважаючи на ризик, втратити власне життя та життя власної родини, рятували євреїв, які були приречені на загибель.
Ось що розповіла про важкі часи окупації Тетяна Юхимівна Тартачна: – Під час війни ми жили в селі Піско-Бершадь, яке зараз входить в межі міста. Після окупації місцевих євреїв залишилось у Бершаді мало, так як вони встигли евакуюватись.
Восени 1941 року в Бершадь пригнали євреїв із Чернівців.
Оселили їх у пустих єврейських будиночках. У кінці Червоної вулиці, біля перехрестя, був розташований єврейський базар. Там була огорожа, за яку українців не пропускали.
Але якщо на воротах чатував румун, то за півкрони можна було потрапити на базар. Наші люди вимінювали у євреїв за продукти одяг, взуття та золоті прикраси. Адже у нас тоді з одягом було важко. Мені теж вдалося пройти на базар, а коли нагнулась відміряти кварту квасолі, то відчула, як по спині двічі вдарили нагайкою. Піднявши голову, побачила поліцая із місцевих. Довелось відійти. Коли на варті біля воріт стояв хтось із поліцаїв, то ні за яку ціну не пропускав через ворота. Вони поводились жорстокіше за румунів.
Мати носила молоко одним людям, які жили за теперішнім будинком дитячої творчості. Жінка, яка жила в одному із єврейських будиночків із синами Мозесом і Давидом, попросила, щоб мати приносила молоко і їм. Одного разу, коли мати прийшла до них, то вона побачила, що жінка померла від тифу. Матері стало шкода дітей і вона забрала молодшого Давида, якому було років 11-13, додому. Батько спочатку сказав їй відвести хлопця назад, адже за переховування євреїв могли розстріляти. Але мати не погодилась і сказала, що буде молитися за збереження їхнього життя. Так Давид залишився в нашій сім’ї. Мати одразу викупала його і одягнула в одяг старшого брата, який був на війні. Давид проспав цілу добу. З тих пір він почав жити в нас. Це було в березні 1942 року. Коли хтось сторонній заходив до хати, то він швидко ховався під ліжко.
Давид почав називати мою матір мамою. Тривалий час про нього не знали. Коли вже стало тепло, він почав допомагати по господарству – пас гусенят, а згодом і корову. Сусідам сказали, що він родич матері із її села, а батьки у нього загинули. Давид не дуже був схожий на єврея, тому всі в це повірили. Але діти, з якими він пас корову, зрозуміли, що він єврей. Давид якось прийшов з поля і сказав, що більше не буде пасти корову, бо діти називають його «жидом». Батько сів на коня, поїхав на поле і насварився на дітей, з тих пір вони не ображали Давида. Мозес, якого називали Мішою, приходив до нас провідати брата і поїсти.
Євреям у гетто наказували нашивати на одяг спереду і на спину білі шестикутні зірки, щоб вони не могли виходити за межі дозволеної території.
Але вони відривали ці зірки, коли виходили в село, а потім нашивали знову. Прожив Давид у нас до 1943 року.
Вже після війни, коли Давид одружився, він написав листа, і ми почали листуватись. Після війни він приїхав до нас уже після смерті батька, в 1973 році. Він пішов з нами на кладовище і на колінах молився біля могили мого батька. Я теж їздила до них в гості в Чернівці.
Оксана ПРИТУЛА, молодший науковий співробітник районного краєзнавчого музею.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
3 фото   
<b>Освячення храму Іоана Богослова в Красносілці</b><br />Протягом останніх років на Бершадщині спостерігається значне духовне відродження. Так, 21 травня православна церква...
7 фото   
<b>Екологічний проект "Впровадження інноваційних підходів щодо підвищення екологічної безпеки населення Бершадського району"</b><br />Ідея проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування належить учасникам...
19 фото   
<b>Весна</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / М'якохід
Соловей Євдоким Кіндратович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 01.01.42.

З історії Бершаді
Суттєво змінилося становище численних дрібних артілей бершадських ремісників. Всі вони об'єднані у шість промислових артілей, де працювало понад 600 робітників . А одна з них перетворилася на меблеву фабрику. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Пам’яті жертв фашизму - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення