Fridge magnet wooden gears

СЕЛО З АФГАНСЬКИМ ВІДЛУННЯМ

  • Подобається0Не подобається
  • 14 Лютого 2007, 18:15

Осіївка – село особливе. Розкидане по урочищах і обнесене лісом, воно ще в часи фашистської навали стало центром партизанського руху на Бершадщині, а місцеві партизанські землянки були для багатьох сільських хлопчаків справжньою школою мужності і відваги. Можливо тому чимало з них обрали професію захисника Вітчизни, гідно виконували й понині виконують свій обов'язок під час строкової служби в армії, а найсвятіше місце тут – величний меморіал Слави загиблим трьомстам односельчанам в роки боротьби з фашистами.
Не обійшла Осіївку і афганська війна. І хоч нині доведено безглуздість відправки на бойню наших безвусих юнаків, все ж не їх вина в тому, що довелося їм стати заручниками широкомасштабних ідеологічних експериментів радянського керівництва. Як би там не було, а осіївчани, як і їх ровесники, всі афганські випробування витримали гідно.
У невеличкій кімнатці Осіївської школи оформлено музей воїнів-афганців. 18 їх дивляться з фотографій стенду з локанічною назвою "Час вибрав нас". А троє – Олег Недзеленко, Михайло Хмарук та Михайло Ільченко, які повернулися додому з цієї війни в цинкових трунах, зображені кожен на величних картинах у військовій формі.
– Село наше з афганським відлунням, – розповідає сільський голова Віктор Соколюк. – Бо такої кількості односельців, які служили в Афганістані, мабуть немає ніде. За нашими підрахунками, більше 30 осіївчан воювали в цій далекій азіатській країні як солдатами, так і офіцерами.
– Це якийсь злий рок над Осіївкою, – продовжує розмову директор школи Олексій Петрук. – Адже бувало, що по 5 хлопців з одного класу попадали служити в Афганістан. Це, зокрема, випускники 1982 року Валентин Боговін, який нині працює у вінницькій міліції, Віктор Шередько – охоронець одного з столичних агентств, Олександр Склярук – наш механізатор, Сергій Бойчук, який працює нині водієм у П'ятківці, та Михайло Ільченко, який загинув у афганському пеклі.
В музеї знаходяться фотографії всіх осіївських афганців, а також їх особисті речі, документи, листи. Все це не можна спокійно сприймати, усвідомлюючи, що коли б не та війна, по-іншому могли б скластися їх долі.
Олег Недзеленко – гордість села і школи. Він ніс олімпійський вогонь в числі кращих спортсменів Вінниччини у 80-му, коли навчався у технікумі залізничного транспорту. Олег першим з осіївчан попав до Афганістану і в листі до рідних писав: "Я не можу на щось скаржитись. Я не маю на це права. Ти знаєш, мамо, що зі мною завжди в дорозі моя улюблена книга І.Х. Баграмяна "Так починалась війна". Чимало листів він написав до рідної школи, учням, де розповідав про нелегку службу розвідника, котрому завжди потрібні сміливість, загартованість, витривалість та військова майстерність. Однак, навіть володіння цими якостями не вберегли Олега від смерті – в одному з боїв вже через чотири місяці він загинув. Посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки.
Таким же орденом і теж посмертно нагороджений Михайло Хмарук, який загинув у бою незадовго до демобілізації. В останньому своєму 88-му листі до рідних він на закінчення так і написав: "До наказу зосталося 23 дні".
Смертельно поранений Михайло Ільченко помер на руках у свого однокласника Валіка Боговіна, і хоронили його вдома, також орденоносцем, саме на 40-й день після смерті Хмарука. Можна уявити ситуацію в селі в цей період.
Хто батькам поверне синів? Винних немає.
Читаю лист з Афганістану, адресований учням рідної школи, Сергія Книша. В ньому є такі рядки: "... товариші, які несуть зі мною службу, молодці. Інколи дивуєшся, де береться в цих безвусих юнаків стільки сміливості і відваги. Тут, як ніде, розвинуте таке почуття як колективізм. Адже всі 24 години живеш в одній сім'ї..."
Роки, як і води Південного Бугу, стрімко пробігають повз рідні береги. Розлетілися по усіх-усюдах осіївчани-афганці. Військовими стали Сергій Книш, Василь Олексієнко, Валерій Плахотнюк, Валерій Щерба. Немало серед них і працівників міліції, спеціалістів народного господарства, бізнесменів. Хіба всіх перелічиш! Дехто, на жаль, вже пішов передчасно з життя в наші дні – страждале серце не витримує, як це сталося у Валерія Бучока. Та все ж не забувають ніколи про суворі воєнні випробування, які об'єднали їх ще молодими.
В школі добре пам'ятають, як позаторішнього літа до учнів завітав їх односелець, а нині заступник начальника фінансово-економічної служби міжнародного військового співробітництва Міністерства оборони Російської Федерації полковник Сергій Миколайович Книш, який привіз підписану головою Спілки воїнів-афганців Росії Русланом Аушевим пам'ятну медаль, присвячену 15-річчю виведення радянських військ з Афганістану, і вручив її своєму побратиму-односельчанину Валерію Івановичу Плахотнюку.
Афганістан – це вже історія. А історію потрібно не тільки знати, але й робити з неї висновки, особливо тоді, коли вони трагічні, замішані на материнських сльозах, мужності та відвазі, вірності своєму обов'язку самих воїнів-афганців – живих та загиблих.
Тепер знову зберуться вони, щоб пом'янути своїх товаришів, ті страшні воєнні роки, необхідність яких так важко збагнути їх нинішнім ровесникам.
Павло БАЙДАЛЮК,
с. Осіївка.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Як святкувала Бершадь</b><br />Неабиякий патріотизм проявляють бершадці тим, що відзначають День незалежності України чи не найбільш масштабно...
4 фото   
<b>Відкриття пам’ятного знаку Родіону Скалецькому</b><br />22 листопада о 10 годині з нагоди 112 &ndash; річниці з дня народження одного із відомих самодіяльних композиторів...
3 фото   
<b>Свіча пам'яті не згасне</b><br />Маловідомою й досі залишається трагічна сторінка історії Голокосту на території Трансністрії – від Дністра до...
2 фото   
<b>Ректор, син військового льотчика</b><br />Готуючи до друку фотоальбом про Серединку, довелося вести пошуки імен відомих земляків із цього села по Україні та за...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Плахтій Григорій Дементійович (1923) 1923 р., українець, робітник. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.09.44.

З історії Бершаді
Квітне старовинна Бершадь, за роки Радянської влади вона перетворилася на соціалістичне місто. В грудні 1966 року, враховуючи питому вагу в розвитку економіки й культури, збільшення кількості населення, Президія Верховної Ради УРСР ухвалила перевести Бершадь з селища міського типу в місто районного підпорядкування. На вулицях, що після вигнання окупантів являли згарища та самі руїни, споруджено... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

СЕЛО З АФГАНСЬКИМ ВІДЛУННЯМ - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення