Григорій Олексійович – автор багатьох книг із історії рідного краю, а ця – особлива. У передмові до підготовленої і впорядкованої ним книги Миколи Феофановича Григорій Олексійович пише: «Напевно, сам Бог розпорядився, щоб не пропала марно праця нашого земляка, і нехай аж через 23 роки після його смерті, але творчість талановитого автора стала доступною суспільству».
Упорядник кілька років тому був вражений матеріалами учителя з Поташні М.Ф. Гончаренка, які потрапили йому в руки, – і змістом висвітлених подій, і насиченістю життєвих історій фактами, і колоритністю та багатством мови, майстерністю у змалюванні пейзажів. Тож маючи чималий борг за дві власні книги, він підготував до друку і спогади М.Гончаренка.
Г.О. Погончик: «Його новели, статті, оповідання ведуть читача складними, але разом із тим цікавими стежками бурхливого ХХ століття, лягають на душу і беруть у полон із перших рядків. Люди, які читатимуть цю книжку, безперечно, оцінять духовне й естетичне багатство творчого світу автора».
Розповідати про книгу М.Гончаренка нема потреби, її краще читати. А от ті, хто вже встиг прочитати, звісно ж, ділився враженнями. Колись давно, десь у вісімдесятих роках, Микола Феофанович зрідка навідувався до нас в редакцію, приносив свої рукописи, які друкувалися в газеті практично без правок. Був він людиною дуже скромною, розмовляв неголосно, прислухався до співрозмовників.
Правда, ми не знали: крім того, що він пропонував до друку, його архів поповнювався ще й іншими матеріалами, які писалися, як зараз кажуть, «у шухляду».
Читається книга легко і сприймається так, ніби це писав професійний письменник.
Особливо перший розділ «З мого дитинства». Тут можна провести певні паралелі з повістями Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять» і «Щедрий вечір».
Вражають сторінки книги М.Гончаренка, присвячені голодомору 1932-1933 років, періоду Другої світової війни.
Розповіді автора пересипані народною мудрістю, прислів’ями, приказками, елементами неповторного подільського діалекту.
Думаю, що цю книгу необхідно ввести до програми з позакласного читання для шкіл району.
Федір ШЕВЧУК.