Вони з честю і доблестю, без перебільшення, героїчно працювали більш як у 20 «гарячих» точках земної кулі.
Найдовшою виявилась афганська війна, що тривала з 25 грудня 1979 року до 15 лютого 1989 року. Через горнило цієї «чужої» війни пройшло близько 160 тисяч українців, тобто кожен четвертий військовик обмеженого контингенту. Бершадський район відправив на ту війну чи не найбільше серед усіх районів області – понад 200 учасників бойових дій. Десять із них не повернулися живими.
Пам’ятаємо їх і в скорботі схиляємо голови перед світлою пам’яттю загиблих, а також померлих уже в мирний час наших бойових побратимів.
Поділяючи біль із тими, хто втратив на цій війні своїх рідних і близьких, дітей і чоловіків, віддаючи данину поваги всім учасникам подібних подій, офіційно на законодавчому рівні встановлені відповідні пам’ятні дні. В Україні – це День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, який встановлений Указом Президента України №180/2004 та відзначається 15 лютого.
...Стрімкі зміни відбулись в Україні з минулої зими, коли ми урочисто відзначали своєрідний ювілей – 25 річницю з Дня виведення радянських військ з Афганістану.
Рік, який був оголошений владою роком учасників бойових дій на території інших держав, став найважчим у новітній історії України – роком нашої Вітчизняної війни 2014 року, війни за свободу, незалежність, суверенітет та територіальну цілісність держави.
Україна знову втрачає у боях своїх синів. На нашу землю повернулося горе від втрат, сльози матерів, вдів, осиротілих дітей.
Ми знаємо ціну миру, ми пам’ятаємо жахіття війни. Ми зобов’язані показувати нинішньому молодому поколінню приклад високого духу, героїзму й патріотизму. Тільки в об’єднанні, тільки разом ми – сила. Ця війна робить нас сильнішими. Ця війна згуртовує нас як націю.
«В Україні будуть рости найкраще жито і пшениця, цвістимуть сади та співатимуть птахи, бо багато загиблих хлопців знялися в небо янголами», – так сказав один із учасників АТО.
Бажаю вам, шановні побратими, вашим родинам, усім жителям району міцного здоров’я, добробуту й злагоди, щасливого майбутнього, а для здійснення всього цього – мирного неба і довголіття! Перемога – за нами.
Слава Україні!
Валерій ПЛАХОТНЮК, голова районної організації Української спілки ветеранів Афганістану, полковник запасу.