Угазеті «Бершадський край» від 15 липня 2014 року з позначкою «Актуальне інтерв’ю» під назвою «Як досягти порозуміння?» надруковано матеріал у форматі «Запитання-відповідь» між Федором Шевчуком – головним редактором та Маїсом Сологубом – патологоанатомом і юристом.
У згаданому інтерв’ю Маїс Феліксович висловлює своє бачення справи з точки зору закону, хоча не зазначає, якого саме закону, що для юриста неприпустимо. Чого коштує тільки такий вислів: «Я можу помилятися, але буду говорити з точки зору закону». Виникає питання, як можна помилятися, говорячи з точки зору закону, при цьому викладати обставини без посилання на будь-які нормативно-правові документи України. При узагальненні згаданої вище статті читач може зробити висновок, що самооборону потрібно взагалі розігнати, корупціонерів залишити на своїх місцях, а тих, хто загинув на Майдані і гине зараз, взагалі забути. Отож, виникає питання, чому статтю в газеті названо «Як досягти порозуміння?».
Чомусь не згадується, що бійці самооборони поруч з іншими учасниками АТО беруть участь у бойових діях на Сході, також населенню ніхто не повідомляє, що саме самооборона займається доставкою продуктів харчування в гарячі точки бойових дій та ініціює збір продуктів харчування для східних областей.
Дійсно, бійцям самооборони немає часу займатися піаром на кшталт інших. По-перше, всі учасники самооборони – це громадяни міста Бершаді та сіл району, які також працюють: хто простим трудівником на підприємстві, хто приватним підприємцем, але всіх нас об’єднує боротьба з проявами корупції та свавіллям чиновників, захист громадянських прав громадян.
Наша мета – процвітаюча європейська держава та достойне майбутнє для наступних поколінь. Найголовніше для нас – це пам’ять про загиблих на Майдані в Києві, вони пішли на смерть заради нас, і ми повинні бути вірними їм до кінця.
Тому, повертаючись до матеріалу «Як досягти порозуміння?», зважаючи на те, що в ньому сказано про нелегітимність самооборони, вбачаємо за необхідне дати ґрунтовну відповідь щодо легітимності самооборони.
По-перше, структури самооборона, як про це зазначено в інтерв’ю, не існує, і це так. Чому це в такому контексті було висвітлено (чи це непрофесіоналізм, чи це було зроблено навмисно), нам невідомо.
Отже, на території двох районів діє громадське формування з охорони громадського порядку м. Бершаді та Бершадського району «Народна самооборона». Це формування зареєстроване відповідно до чинного законодавства і занесене до державного реєстру.
Керується громадське формування статутом та Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» від 22.06.2000 №1835-III (далі – Закон).
Порядок створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону передбачений статтею 4 Закону, згідно з якою громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються на добровільних засадах за місцем роботи, навчання або проживання громадян. Рішення про створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону приймається на зборах (конференціях) громадян.
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються у складі не менше, ніж 10 осіб. Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та правоохоронні органи надають всіляку допомогу і підтримку у створенні громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону. Положення (статут) узгоджується з керівництвом відповідного територіального органу внутрішніх справ, а також виконавчого органу ради, на території якої діятиме це громадське формування.
Всі відповідні узгодження було пройдено.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»від 15.05.2003 №755IV дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування.
Сфера дії Закону України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 №4572-VI, відповідно до п. 6 статті 2, не поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення непідприємницьких товариств (які не є громадськими об’єднаннями), утворених на підставі інших законів.
Таким чином, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону є непідприємницьким товариством, діяльність якого регулюється спеціальним Законом. Сфера дії Закону України «Про громадські об’єднання» на такі громадські формування не поширюється. Набуття таким громадським формуванням статусу юридичної особи здійснюється в загальному порядку відповідно до статей 24, 25-27 Закону про реєстрацію з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», а саме: для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону його засновники подають узгоджене з відповідним органом внутрішніх справ положення (статут) до реєструючого органу.
Посвідчення членів самооборони відповідають вимогам Постанови КМУ від 20.12.2000 року №1872. Тому твердження Маїса Сологуба, що самооборона є нелегітимною, а посвідчення – недійсними, не має під собою будьякого правового підґрунтя, і перед тим, як нібито здогадуватися, як юристу, радимо перевіряти, перш ніж твердити в засобах інформації.
Крім того, учасниками міжрайонного громадського формування є координатор та співкоординатор по Бершадському району, уповноважені головою виконавчого комітету «Самооборони майдану» Данилом Клехом.
Щодо, мабуть, найболючішого для Маїса Сологуба питання – хто фінансує самооборону, хотіли б відповісти наступним чином – візьміть участь у збиранні продуктів та поїдьте разом із нами в зону АТО, і ви самі зможете побачити, яке фінансування над - ходить до «Народної самооборони».
А інформація про охорону здоров’я, де Маїс Сологуб зазначає, що головний лікар Бершадської ОЛІЛ не має стосунку до Чечельницького та Теплицького районів, є неправдивою. Чому ж тоді посада називається головний лікар Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування? А саме тому й називається, що до її відання входять лікарні Чечельницького та Теплицького районів, і по яких дорогах їм доводиться їздити до Бершаді, Маїсу Сологубу, мабуть, теж невідомо. Чи, можливо, Маїсу Феліксовичу мало свідчень простих громадян щодо ставлення в лікарні до них? То треба запитати, зокрема в жителів сіл, як їм добре лікуватися. Хоча після дій «Народної самооборони» жителі району, мабуть, побачили певні зміни у ставленні лікарів у кращу сторону. То хіба це погано?
Також Маїсу Сологубу слід більш детально описати, в якій такій певній мірі ним було організовано перший майдан, це питання цікавить як самооборону, так і ГО «Бершадь-Майдан».
Незрозуміле посилання для нас щодо створення групи із земельних питань на допомогу державним органам влади для запобігання корупційних дій під час перевірок зі сторони чиновників. Хіба це погано, чи Маїсу Сологубу добре відомо, що жителі сіл району добре живуть, радіють з орендної плати, чи може йому відомо, скільки недоотримує бюджет з орендних платежів?
Разом з тим, про який безлад у районі говорить Маїс Сологуб, чи, на його думку, дії, згідно з Конституцією України, де закріплено права громадян на мирні зібрання, пікети та інше, є безладом?
На нашу думку, безлад якраз твориться у виконавчих органах влади, яка потребує докорінної зміни системи і повернення до народовладдя.
Щодо надання переконливих доказів про кандидата на посаду головного лікаря. Це вважаємо взагалі недоцільним, оскільки кандидат, який висувався на цю посаду від громадськості (прошу зауважити: не від самооборони), має кращий послужний список і більший досвід роботи, ніж нинішній головний лікар, і все це підтверджено документально та було надано до відповідної комісії самим кандидатом. Маїс Сологуб часто-густо говорить, що саме колектив медпрацівників має вибирати головного лікаря. Виникає питання, як же тоді жителі трьох районів? Чи, може, не вони лікуються в цьому лікувальному закладі, а самі лікарі себе лікують? Чи не людськими сльозами зроблено напис на стіні приміщення, де працює Маїс Феліксович, і не стирається вже майже десятиліття?
Маїс Сологуб зазначає: «Нема доказів – нема звинувачень». То чому ж Маїс Сологуб звинувачує в стількох гріхах самооборону, не навівши ні одного доказу? Це що – стратегія професійного юриста чи думка патологоанатома?
Але звинувачення прозвучали і надруковані, навіть від редакції газети зазначено, що це звинувачення, тому відповідна реакція в правовому полі відповідно до процесуальних норм чинного законодавства, згідно із згаданим матеріалом, обов’язково буде.
Наостанок хотіли б звернутися до жителів району. Шановні громадяни, саме за вашими зверненнями та скаргами й у ваших інтересах діє «Народна самооборона». На жаль, ви бачите, який іде супротив від колишніх регіоналів та їхніх васалів, які ще залишилися при владі. Вони розпочали навіть інформаційну війну проти «Народної самооборони».
І це в той час, коли ми безупинно займаємося поставкою продуктів харчування та медикаментів на власних автомобілях, на свій страх і ризик у зону АТО. Але ми зостаємося вірними принципам Майдану і підемо до кінця, чого б нам це не коштувало.
Та все це можливо тільки за вашої підтримки. Завжди ваші – ГФ «Народна самооборона». Слава Україні!
Борис ДЕМЧЕНКО, начальник штабу ГФ з ОГП м. Бершаді та Бершадського району «Народна самооборона».