Подолавши нелегкий шлях підготовки, я все-таки досяг своєї мети і тепер працюю в прокуратурі, колектив якої зустрів мене привітно.
Пропрацювавши в прокуратурі деякий час, переконався, що наші працівники виконують досить важку роботу, яка потребує великих моральних, психологічних та інтелектуальних зусиль. Проте будь-яка робота приносить задоволення, якщо в колективі панує атмосфера дружби та взаємодопомоги. Наші працівники завжди підтримують один одного, допомагають, діляться досвідом. У будьякій ситуації я завжди можу розраховувати на допомогу та підтримку своїх колег, а прокурор району є мудрим порадником у складних професійних ситуаціях.
Прокуратура виконує багато важливих завдань та функцій. Так, відповідно до ст. 121 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом; нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних із обмеженням особистої свободи громадян.
Нині прокуратура України проходить досить складний процес реформування. Зокрема, після вступу в силу нового Кримінального процесуального кодексу України змінилась роль прокурора у кримінальному процесі, який тепер фактично став керівником слідства і відповідає за весь процес від початку розслідування до ухвалення вироку суду. Крім того, запроваджено поняття угоди, яка може бути укладена як між потерпілим і підозрюваним, так і між прокурором і підозрюваним або обвинуваченим про визнання вини.
Під впливом євроінтеграційних процесів Верховна Рада України розглядає також і новий проект Закону України «Про прокуратуру», який передбачає:
- скасувати функції прокуратури щодо нагляду за додержанням і застосуванням законів (так званий «загальний нагляд»), однак значно розширити повноваження прокурора для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді;
- запровадити особливий порядок призначення прокурорів на посаду та звільнення їх з посади;
- визначити підстави та порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо прокурорів;
- запровадити систему органів прокурорського самоврядування тощо.
Ці та інші зміни законодавства вимагають оперативного пристосування працівників прокуратури до нових умов, які зумовлюють збільшення обсягу роботи та її складність.
Отже, цілком очевидно, що діяльність прокуратури – це нелегка та відповідальна робота, яка вимагає чітких знань чинного законодавства та відданості своїй роботі.
Максим ДЖУЖУК, стажист на посаді прокурора прокуратури Бершадського району.