Ці заходи допоможуть вам знизити ризик від небезпеки на льоду.
Скорочуючи собі шлях по льоду через річку чи озеро, людина необдумано наражається на небезпеку. Як результат цього – падіння у крижану воду і нерідко – загибель.
Для початку знайдіть стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.
Подивіться заздалегідь чи немає підозрілих місць: – лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики); – тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід; – обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший; – тонкий лід і там, де швидкий плин або струмок впадає в річку; – обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря. Візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли.
Причому, перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.
Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Безпечним вважається лід: для одного пішохода – зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки – не менше 10-12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.
Твердо запам’ятайте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження: – не пробивайте поруч багато лунок; – не збирайтеся великими групами на одному місці; – не пробивайте лунки на переправах; – не ловіть рибу поблизу вимоїн та далеко від берега, як би там не клювало; – завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів; – тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку.
Якщо ж ви провалилися на льоду річки або озера, широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.
Намагайтеся не обламувати краю льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки при - йшли і де міцність льоду перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину.
Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри. Якщо ви не один, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якна - йшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм. І завжди пам'ятайте: відправлятися на водойми поодинці небезпечно! У випадку надзвичайних ситуацій телефонуйте за номером «101».
Віта КЛИБАНСЬКА, інспектор відділення організації запобігання НС та заходів ЦЗ Бершадського районного сектору, лейтенант служби цивільного захисту.