На знімку: напередодні цієї наради не менш гострою була розмова безпосередньо на місці.
Сергія Павловича у цьому випадку можна зрозуміти.
Чомусь склалося так, що на території його громади у цьому мікрорайоні розміщені і центральне міське сміттєзвалище, і фільтраційні поля колишнього цукрового і нинішнього спиртового заводів, і згадуване вже приватне підприємство по відгодівлі свиней. Вистачає і жителів міста, байдужих до екології, тому «у всій своїй красі» маємо тут ще і стихійне сміттєзвалище. І всі знають, що йому поблизу міста не місце, але несуть і везуть сюди різні відходи.
А ускладнилася ситуація тим, що приватні підприємці, які спеціалізуються на реалізації м’яса, тишком-нишком звозили сюди ще і відходи після забою тварин. З потеплінням тутешні «аромати» стали поширюватися... От і забили першими на сполох жителі вулиці Пархоменка, які також взяли участь у згаданому зібранні. Були присутні керівники практично всіх служб району, покликані вести боротьбу з подібними порушеннями санітарного стану, вказувати винуватцям на необхідність дотримання порядку і правил. Взяли участь у розмові працівник міліції і представники самооборони.
Володимир Ольшевський із самого початку акцентував увагу на тому, що ця проблема турбує вже не тільки жителів вулиці Пархоменка чи села Флориного, а і всього міста. Жаль тільки, що дещо із запізненням заговорили про її вирішення. Хоч відкладати цю розмову, а далі й розв’я - зання проблеми, не можна ні в якому разі.
Коли почали виясняти, чиєї компетенції найбільше стосується її вирішення, у керівників кожної служби зна - йшлося що сказати. Ветеринарна служба проблему утилізації відходів після забою тварин, а також загиблих, у тому числі на території населених пунктів, порушувала давно, однак зрушень ніяких нема. Колись хоч яму за селом можна було викопати, а тепер і цього не можна робити.
У приватного ж підприємця, на якого вказували, що відходи вивезені саме від нього, у наявності були документи, які підтверджували, що ці відходи він утилізує, співпрацюючи з тульчинським спеціалізованим підприємством.
Свої аргументи озвучила і очільник санепідслужби.
Флоринський сільський голова теж запевнив, що постійно веде боротьбу з такими порушеннями, але вже неспроможний, як от у цьому випадку, дати їм раду. Тому він закликав бути більш гуманними і підприємців, які спеціалізуються на забої худоби та реалізації м’яса. Бо гроші грішми, але годилося б подбати і про те, що залишиться після такої діяльності наступним поколінням. Адже відходи на цю територію звозяться з усього міста, а розгрібати всі проблеми, пов’язані з цією ситуацією, змушений Сергій Павлович разом із депутатами.
Шляхи вирішення проблеми пропонували практично всі, але дехто висловлювався, що це міліція, насамперед, повинна ловити порушників природоохоронного законодавства. Працівник правоохоронних органів цього не заперечував і навіть запевнив, що розпочато розслідування випадків порушення. Але порушників, тобто винних, поки що не встановлено.
На оте «не встановлено» особливо бурхливо відреагували представники самооборони, які навіть пригрозили вистежити і спалити на місці розвантаження транспортний засіб із такими відходами. Якщо це станеться, може, хоч тоді виясниться, хто їх відвантажує і вивозить на стихійне сміттєзвалище. Сергій Рожкевич зауважив: розв’я зати цю проблему можна, лише об’єднавши зусилля всіх, і тоді, як усі один одного будуть розуміти.
На жаль, відповідь на запитання, куди дівати такі відходи після забою тварин, так і не прозвучала. Не буде ж дядько, зарізавши порося, утилізувати відходи, доставляючи в Тульчин.
Є надія на те, що проблему таки буде вирішено, бо на зібранні визначено, в якому напрямку всім діяти. Адже тут вже задіяні не тільки інтереси громад, а і влади.
На думку автора цих рядків, було б добре, щоб це зрозуміли не тільки учасники наради, а і громадськість міста.
Якби не утворили у цьому місці стихійного сміттєзвалища, можливо, не посмів би ніхто завозити сюди і відходів після забою тварин. А то виходить, що проблема є, та ще й неабияка, а винних нема.
Та це поки що. Але порушників неодмінно буде знайдено, і тоді доведеться за все сер йозно відповідати, бо далі так діяти, як це робиться тут, не можна. Ми не маємо права допустити екологічну катастрофу.
Павло КУШПЕЛА.