Насамперед Дяківський сільський голова Ю.С. Джус коротко охарактеризував територіальну громаду, розповів про те, чим вона живе нині, з якими проблемами доводиться стикатися. В селі 284 двори, з яких 250 – жилих.
В територіальній громаді мешкають 626 жителів, більше третини з них – молодь віком до тридцяти років, громадян пенсійного віку – 156, працездатного населення – 286 осіб. Тут в 11 багатодітних сім’ях виховуються півсотні дітей. До речі, Дяківка – чи не єдине село в районі, де вже кілька років поспіль спостерігається позитивна динаміка в демографічній ситуації, адже в 2010-му тут померло сім громадян, а народилося 13, в 2011-му – відповідно 8 і 14. Більше половини працездатного населення Дяківки мають роботу: в місцевому господарстві працюють понад 80 чоловік (в сезон до 130), ще кілька десятків громадян задіяні в соціальній сфері.
Село газифіковане, в першій оселі голубий вогник запалав у вересні 2010 року.
Нині ж природній газ вже над - ходить у 120 домівок, ще 44 будинки будуть газифіковані найближчим часом. Населення, особливо пільгові категорії, задоволені таким благом цивілізації. Заклади соціальної сфери поки що не газифіковано.
– Бюджет сільської ради – 457 тис. грн., 187 тис. грн. з них – власні надходження, – продовжував розповідь Юрій Степанович. – Виконання його дохідної частини за 11 місяців 2011 року складає 129%. Фінансуються в основному захищені статті бюджету, поточні ремонти бібліотеки, сільського будинку культури, дитсадка, виділяються кошти й на утримання доріг та сміттєзвалища тощо.
Одна з проблем територіальної громади – вуличне освітлення. В селі десять кілометрів доріг, і лише два з половиною з них освітлені. Сільська рада працює в цьому напрямку – укладено договір з полтавською фірмою, яка забезпечить матеріалами для проведення вуличного освітлення. Сподіваються дяківчани на допомогу й енергетиків з району. Потребують ремонту і самі дороги, хоч частина з них і асфальтована.
В Дяківці діють два молокоприймальні пункти і облаштовується третій. Між іншим, тут у приватному секторі утримуються 120 корів. В 2010 році населення здало 620 тонн молока.
До розмови у сільській раді долучилися голова ветеранської організації села М.Г. Іщенко та ветеран педагогічної праці П.І. Булка.
– Добре, що господарство збереглося, люди живуть непогано, – констатував Микола Григорович. У той же час він пропонував розвивати сферу побутових послуг на селі.
Парасковія Іванівна на виїзному прийомі громадян з головою районної ради М.Г. Бурлакою мову вела про необхідність забезпечення населення балонами зі скрапленим газом, а також про автобусне сполучення з райцентром. Автобус, який курсує у базарні дні за маршрутом Бершадь-Серединка влаштовує дяківчан, але потрібно вирішити питання про те, щоб він заходив і в Дяківку.
Представники з району обговорили з сільським головою можливість відкриття у селі аптеки, заготівельного пункту вторинної сировини, ветеринарної аптеки. Стратегію розвитку територіальної громади, наголосив Михайло Григорович, формувати потрібно насамперед на місці, треба бути патріотами рідного краю.
В адміністративному приміщенні сільради розташований і ФАП, яким завідує В.М. Чернега. Зважаючи на те, що в селі останнім часом більше народжується малят (загалом тут сорок дітей віком до трьох років), Віктор Миколайович і сільський голова Ю.С. Джус клопотали про введення хоча б півставки акушерки.
Не залишили поза увагою представники з району й навчальні заклади, зокрема, перевірили в них дотримання теплового режиму. В школі, якій в 2012-му виповнюється 150 років, навчаються 72 учні, навчально-виховний процес організовують і проводять 14 педагогів. Учні молодших класів харчуються за рахунок держави, старших – за батьківську плату, яка становить дві гривні на день. Допомогу також надає товариство.
В дитячому садочку «Малятко», яким завідує О.В. Рубченко, в одній різновіковій групі виховуються два десятки дітей. Тут в 2011-му встановили двоє нових дверей, козирки, провели холодну і гарячу воду, каналізацію. На черзі, за словами Юрія Степановича, – облаштування внутрішнього туалету, під’їзної дороги до дитячої дошкільної установи. Малеча саме готувалася до сну після обіду, коли до них з новорічними подарунками завітали поважні гості.
Побували представники з району і в церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Отець Сергій розповів про перспективи розбудови храму. Територія біля церкви впорядкована, згодом буде й огорожа. До речі, при церкві діє недільна школа, яку відвідують більше десятка дітей.
Звісно, голова районної ради М.Г. Бурлака цікавився станом справ і в місцевому сільгосптоваристві, побував на тваринницькому комплексі ПСП «Промінь».
– Ми активно займаємося тваринництвом, – зазначив В.В. Довгополюк. – Утримуємо 650 голів ВРХ, з них 220 дійних корів. Надій на одну корову в середньому становить 3100 кг на рік. Середньодобові прирости худоби складають 600-700 грамів, свиней – 600.
Кормів на зиму заготовили вдосталь. В майбутньому плануємо збільшувати поголів’я тварин.
Варто відзначити: окрім того, що на підприємстві працюють чимало селян, воно вчасно і в повному обсязі сплачує немалу орендну плату за використання земель, в тому числі і пайовикам. Товариство, по мірі можливості, долучається й до вирішення соціальних проблем.
Представники з району відзначили плідну співпрацю сільської ради з керівництвом сільгосптовариства, інших організацій і установ. Лише спільними зусиллями, наголошували вони, можна досягти бажаного результату, поліпшення добробуту людей.
Попри те, що Дяківка – віддалене село, воно має перспективу.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ