На збиранні ячменю (на знімку зліва направо) голова ФГ «Новосулківське» Мирослав Іванович Зублевич, комбайнер Володимир Геннадійович Кобець, водій Микола Васильович Рудь і виконавчий директор Іван Станіславович Зублевич
Якщо у деяких через негоду на початку цього тижня ще тільки готувалися виходити в поле, в кращому випадку здійснили пробні намолоти, то у четвертому полі ФГ «Новосулківське» жнива минулого вівторка вже велися повним ходом. Приємно було спостерігати, як з одного боку велично наближалися комбайни «Лексіон-480» і «Полісся», а з іншого не менш велично віддалялися два «Джон-Діри».
Ячмінне поле досить віддалене від села, та ще й рельєф тут досить непростий для перевезення зерна, тож комбайнерам і їх помічникам – Володимиру Кобцю, Андрію Жучишину, Миколі Гладунчику, Григорію Замковому, Анатолію Коліснику, Сергію Місюрку та двом Володимирам – Жучишину і Зюзюку ніколи було вгору глянути. Те і робили, що раз-пораз поглядали із-за штурвалів на важкі грозові хмари, які то наближалися, то віддалялися на горизонті.
Як правило, всю зернозбиральну техніку концентрують в одному полі, щоб ефективніше організувати її роботу.
Однак у даному випадку ще й ситуація змусила організувати обмолот ячменю саме таким чином, бо на інших полях через надмірну зволоженість зробити це було ще неможливо. І хоч поле це було одним із найвіддаленіших і запросто можна було недогледіти, Зублевичі, а у полі крім голови фермерського господарства Мирослава Івановича застали ще і його батька Івана Станіславовича, не упустили цей шанс, щоб розпочати жнива.
Намолочені центнери давалися, звичайно, нелегко, але з усього було видно, що вже до вечора це 110-гектарне поле буде вивільненим зпід урожаю.
Причому перші намолоти не могли не радувати – ячмінь видавав по 54 центнери з гектара. І це, за словами обох Зублевичів, на одному з середніх по врожайності полів.
Всього ранні зернові у цьому господарстві належить обмолотити на шестистах гектарах.
Тож чотирьом настільки потужним комбайнам це лічені дні роботи. Та тут ще й осьось мав надійти п’ятий – «Нью-Холенд», який придбали у цьому році. М.І. Зублевич пояснював, що у пору жнив жартувати взагалі не годиться, бо кожна згаяна година – то втрачені центнери готового вирощеного хліба. А жнива, за його спостереженнями, і без того запізнилися через дощі на декілька днів.
Тож п’ятий комбайн не зайвий.
Цікаво, що, поновлюючи парк техніки, дане фермерське господарство кредитами не користується, а закупило її більше, ніж, здавалося б, є у ній потреба, з розрахунком, що набагато краще у жнива допомагати іншим, ніж шукати допомоги самим.
Тож і нічому дивуватися, що і по урожайності дане господарство займає в останні роки перше-третє місця. А в цьому році ще й види на врожай кращі, тож якщо не зашкодить негода, можна буде теж розраховувати на не менш щедрий ужинок.
Однією з особливостей цьогорічних жнив є полеглиця. Одна з причин цього полягає в тому, що не скрізь вносилися стимулятори росту. Але у ФГ «Новосулківське» не пошкодували 10 тисяч гривень і на кожному з комбайнів напоготові були стеблопідіймачі. Ще однією з проблем у цьому господарстві було горохвяне поле. Десикацію хоч і провели, впору обмолотити цю культуру не дали дощі.
Ячмінна солома у четвертому полі стелилася за комбайнами по землі. М.І. Зублевич розповів, що вже наступного дня тут буде внесено по одному центнеру аміачної селітри і задисковано.
Надалі у ньому планують вирощувати ріпак.
Ще одним з цікавих моментів було те, що в полі чергували ще й трактори, агрегатовані з візками для перевезення жаток комбайнів. Як виявилося, трактористами на них працюють ці ж самі комбайнери, або їх помічники.
З пальним у гарячу пору проблем не прогнозується, бо запаслися ним з надлишком. З доробкою урожаю на зернотоку теж, бо змонтували зерноочисну машину потужністю 50 тонн зерна за годину.
На осінь запланували ввести в дію ще й власну зерносушарку. У самому ж полі жнива були організовані настільки чітко, що навіть перед вивантаженням бункерів комбайни не простоювали ні хвилини.
За ними, зважаючи, що до току далекувато, були закріплені два КамАЗи, два ЗІЛи і два газони. На збиранні планують обійтися тільки власною технікою.
Неабияким стимулом на жнива у даному фермерському господарстві є те, що оплата праці учасників жнивного комплексу робіт, за словами Зублевичів, є однією з найвищих у районі і вищою від рекомендованої управлінням АПР РДА. Саме так оплачується праця жниварів з метою, щоб їм самим хотілося як слід працювати. І з усього було видно, що кожний з присутніх у полі вже зачекався за настільки відповідальною, як у жнивну пору, роботою.
Тож у добрий час вам, жниварі.
Павло КУШПЕЛА