В той же час згідно з п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України на сьогодні існує обмеження (мораторій) на купівлю-продаж земельних ділянок – земельних часток (паїв).
Мораторій постійно продовжується у зв’язку з відсутністю досконалих інструментів регулювання ринку земель, тобто належного нормативно-правового забезпечення засад його функціонування. Зокрема відсутні основні закони, а саме про ринок земель, про державний кадастр, а також про інвентаризацію земель, про консолідацію земель тощо.
Серед негативних наслідків продовження мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення науковці зазначають основні: стримування консолідації (об’єднання) земель в наслідок нераціональних розмірів землеволодінь, черезсмужжя, вкраплення дрібних ділянок інших власників у масиви земель господарств тощо; концентрації більшої частини земель сільськогосподарського призначення у власності найменш економічно активної частини сільського населення (пенсіонерів та осіб передпенсійного віку), що не мають фінансових та фізичних можливостей займатися землеробською роботою; отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення у спадщину особами, що проживають в містах, інших країнах, та не мають наміру займатися сільськогосподарським виробництвом і управляти земельними активами, що призводить до невикористання земель сільськогосподарського призначення; блокування процесів створення крупнотоварних господарств ринкового типу, що знижує конкурентоспроможність вітчизняного сільського господарства на світових ринках.
Законопроектом «Про ринок земель» пропонується утворити державну спеціалізовану установу з управління землями сільськогосподарського призначення державної власності.
Враховуючи світовий досвід, можна зазначити, що цивілізований ринок земель потрібен як суспільству, так і державі в цілому.
Кожен розуміє про безповоротність запровадження ринку земель, тому кожному громадянину необхідно бути небайдужим до долі своєї землі та взяти безпосередню участь в розробці проекту закону шляхом внесення пропозицій.
Василь ГЛАДКИЙ, начальник відділу Держкомзему у Бершадському районі