Підтверджувати сказане у цьому матеріалі, а заодно і демонструвати результати у полі, не раз доводилося головному агроному АФ «Джулинка» Валерію Івановичу Вдовиченку.
– Наша фірма далеко не новачок і успішно співпрацює з господарствами району в значних обсягах вісім років. Крім того, в агрофірмі «Джулинка» закладено ще й контрольні ділянки, щоб можна було порівнювати як поводять себе конкретні гібриди на товарних і випробувальних ділянках. Випробовуються і нові гібриди, які вже через два-три роки можуть з’явитися на масових посівах.
Причому, за мету ставиться побачити як сильні, так і слабкі їх сторони, щоб у господарства вони вже надходили з прогнозованими результатами. Тобто відпрацьовується їх повна прив’язка до умов конкретного району і навіть господарств з гарантованим прогнозованим результатом.
Останні роки досліджується ще й стійкість їх до посухи, щоб можна було гарантувати відповідну їх урожайність і в таких екстремальних умовах. Гібриди підбираються як вітчизняної, так і зарубіжної селекцій.
Ділянка в Джулинці – це південна сортовипробувальна дільниця компанії, на якій у цьому році випробовувалося 39 гібридів кукурудзи і 16 – соняшнику. Більшість, в тому числі й деякі з нових, вже ідуть у товарне виробництво.
На Бершадщині до 20 відсотків площ кукурудзи і до 10 відсотків площ соняшнику висівалися насінням нашої компанії. Така ж пропорція відстежується і в цілому по області. Причому, цей показник з кожним роком зростає. У птахокомбінаті «Бершадський», наприклад, кукурудза була посіяна насінням саме нашої компанії і видала у цьому році з кожного із майже дев’ятисот гектарів по 99 центнерів зерна. Висівали гібриди як вітчизняної, так і зарубіжної селекцій різних груп стиглості з ФАО від 180 до 280. І такий підхід господарства рахуємо правильним, особливо в екстремальних погодних умовах. Адже, коли маємо різні строки цвітіння, наливу зерна, тим самим підстраховуємо себе, будучи націленими на максимальну урожайність і вона досягається.
Задоволеними в районі співпрацею з нашою компанією залишилися і в СФГ «Агро», ПСП «Промінь», СФГ «Агроновація», СТОВ «Удич» та ряді інших господарствах. У ФГ «Новосулківське», наприклад, крім кукурузи, висівали ще й гібриди соняшнику насінням, виробленим у нас. Гібрид «Коралія» видав в обох господарствах більше як по 30 центнерів з гектара – і це в екстремальних умовах під час наливу зерна. А це означає, що його потенціал ще вагоміший.
По гібридному складу найбільше у цьому році висівали гібриди французької селекції «Аттракт», «Бігстар» з ФАО 240-220, які витримують посуху, загущення посівів до 100 тисяч рослин на гектарі. З вітчизняних вирощували «Любаву» з ФАО 280, «Дніпровський-181» – теж відносно посухостійкі. Стабільно прогнозованими зарекомендували себе гібриди Харківської селекції, а нарік виділяються ще й французької – «Корнаді» з ФАО 250, «Скафор» з ФАО 280, «Сеїді» з ФАО 310. Потенціал їх урожайності 120-140 центнерів з гектара, вони стійкі до хвороб і з високою вологовіддачею. На момент збирання вологість була 20-22 відсотки. Ці гібриди конкурентоздатні з іншими кращими зарубіжними аналогами. Прогнозовано вели себе і вітчизняні гібриди завдяки закладеній високій їх гібридності. Так, наприклад, «Любава» та ще один з нових «Кредит» досить високоврожайні і водночас посухостійкі. Урожайність 100 центнерів з гектара стає для них реальним показником у виробничих умовах.
Причому господарства, які купляють посівний матеріал у компанії «Зоря-Маіс Насіння», заохочуються не тільки високими показниками урожайності, а й виваженою ціновою політикою. Рахуємо, що вигода повинна бути спільною – і господарствам, і виробникам насіння. До того ж, ціни на насіння компанії не змінюються суттєво, хоч на товарне зерно кукурудзи зросли майже в півтора рази.
По соняшнику, крім добре відомої «Коралії», компанія повернулася до ранньостиглого гібриду «Атланта», який є непоганим попередником під озимину. А ще в них тонка шапка, підвищена стійкість до хвороб, висока олійність і вони не потребують дисекації при потенціалі урожайності до 50 центнерів з гектара. Гібрид «Коралія» навіть у цьому році в окремих районах видав по 40 центнерів з гектара.
Більшість наших партнерів купляє насіннєвий матеріал соняшнику і кукурудзи ще до нового року. СТОВ «Удич», СФГ «Агро», «Агроновація» вже давно проплатили за нього за помірними цінами і по мірі підготовки воно їм поставлятиметься.
Підраховано, що знижки при завчасній оплаті вигідніші від відсотків, якби ці кошти знаходилися на депозиті, крім того, значно більший асортимент пропонованих гібридів.
Так, наприклад, на середину грудня в минулому сезоні весь соняшник був проданий.
А щоб ні в кого не закралася підозра, що високої урожайності у цьому році досягнуто не стільки за рахунок гібридів, як за рахунок урожайного на качанисту року, то ще на його початку компанія прогнозувала, що рік буде саме таким. Адже з одного боку сприятливо складалися умови на зерновому ринку, з іншого – прогнозованими були проблеми з озимими та іншими культурами. Екстремальні умови витримала тільки кукурудза.
Не зовсім сприятливим був рік і для соняшнику, але й він витримав, тож у більшості господарств намолотили по 25 центнерів з гектара.
По району найбільшу віддачу дають такі нові гібриди кукурудзи, як «Сеїді» з ФАО 310. У виробничих умовах 130-140 центнерів з гектара може стати вже нормою. Є й інші, не менш цінні, насіння яких теж можна придбати в нас. У кукурудзі взагалі закладений урожай понад сто центнерів з гектара. Стримуючим фактором в умовах району є хіба що надмірно високі температури і недостатня кількість опадів.
Але компанія намагається знівелювати і це – агротехнікою, гібридами, щоб урожайність не була нижчою 70-90 центнерів з гектара.
За прогнозами наступний рік теж буде роком кукурудзи, та ще й попит на неї зростає. А Бершадшину взагалі можна вважати краєм цієї культури, де можна мати найкращі показники її врожайності в Україні.
Тож збільшувати її площі варто, тим більше, що у цьому році вона дала найбільший прибуток серед культур.
Щодо шляхів здешевлення виробництва її зерна, то резервів чимало. Навіть не розставивши рівномірно насінини в рядку, матимемо зниження врожайності до 20 відсотків.
Випробувані ж гібриди є одним з найголовніших з цих резервів, і не треба боятися вкладати кошти у придбання якісного насіннєвого матеріалу. Бажаючих співпрацювати у цьому плані з нашою компанією щороку тільки додається, що також є одним з доказів, що це досить вигідно аграріям