На знімку: В.В. Довгополюк: – Хіба можна не покладати надії на таку качанисту?
– Для нашого господарства 2010 рік виявився досить складним, адже вклали багато коштів, працюючи на урожай. Намагалися зробити все так, як того вимагають сучасні технології. Скажу відверто – Дяківка стільки ще ніколи не витрачала на виробництво зерна. А природа взяла, та й підкорегувала всі надії не на нашу користь, і урожай виявився нижчим від минулорічного.
Навіть з полеглицею, як передбачалося, не довелося боротися у жнива, бо її не було, оскільки легким було колосся, хоч спочатку види на врожай були ніби й непогані.
Щоправда, належне треба віддати якості намолоченого у цьому році зерна. Наперекір навіть найдосвідченішим науковцям, які пророкували, що будуть проблеми, якість зерна, як ніколи, виявилася хорошою. Що не зразок – то зерно ІІ чи ІІІ класів. Тож неабиякі надії покладаємо на те, що і реалізаційна ціна на нього буде відповідною.
Ситуація складається так, що навіть орендна плата за землю у нас чи не найбільша, у порівнянні з іншими господарствами. Середній розмір паю у нас 3,5 гектара, отож вже два роки підряд їх власники отримують по 1,7 тонни зерна за кожний. У цьому році ситуація змусила підкорегувати і цей показник – видаємо по тонні пшениці, по два центнери ячменю, а решту додаватимемо кукурудзою. Досить висока орендна плата у нас ще й через високу вартість землі.
Під ранньою групою зернових у господарстві було зайнято 893 гектари. І хоч показники, як у всіх, нижчі минулорічних, Дяківка ніколи не була і не буде без хліба. Люди у нас роботящі і вміють господарювати, незважаючи на примхи погоди. Допомагає і те, що взяли за правило й навчилися не користуватися кредитами. Своїх сил ще вистачає. Тому не тільки не реалізували зерно з цьогорічного урожаю, а ще й маємо запаси з минулого року, які тепер можна реалізувати за вищими цінами.
Переможців цьогорічних жнив, як і всіх трудівників полів та ферм, обов’язково знайдемо за рахунок чого відзначити і в цьому році.
Ще однією з переваг нашого господарства є те, що маємо нині до двохсот гектарів багаторічних трав. Висіваємо також і горох, від якого у багатьох селах через відсутність попиту на нього вже відмовилися. Робимо те навіть не заради кормів, а заради попередника. Адже працювати в наш час потрібно ще й з розрахунком на перспективу.
Отже, хоч і не зовсім сприятливий нинішній рік, результати маємо непогані.
Тому настрій напередодні найбільшого державного свята – Дня незалежності – у наших людей піднесений. Всі наші зусилля спрямовуємо вже під урожай наступного року. А щоб домогтися гарних результатів, показників ще і в твариництві, заготовили достатню кількість кормів – адже маємо 650 голів ВРХ, з них 220 – корів, 800 – голів свиней. Поголів’я худоби не тільки не скидатимемо, а ще й нарощуватимемо.
Практика повчає, підказує, що можна все-таки мати віддачу не тільки в рослинництві, а й у тваринництві. Адже це оборотні кошти господарства. Якщо у рослинництві виручки доводиться чекати від урожаю до урожаю, то у тваринництві її можна мати постійно. А ще ж не можна не рахуватися з тим, що це робочі місця, яких у Дяківці біля сотні, що не так вже і мало для такого господарства.
А щодо рослинництва, то у даній галузі проглядається неабияка перспектива. Найперше, важливим для нас є те, що маємо чимало молодих, перспективних кадрів механізаторів. Тож нині тільки приділяємо увагу технічному переоснащенню до рівня сьогодення. Вже маємо трактор «Джон-Дір», сучасну сівалку, внесли аванс, щоб придбати ще одну і перейти на зовсім нову для нас технологію вирощування урожаїв. Маємо й сучасний обприскувач, котки, розкидачі мінеральних добрив.
Прагнемо зацікавити наших працівників зарплатою, різними формами допомоги, хоч робити це непросто. Навіть тепер у нашому селі є механізатори, які за 22 вихододні заробляють до 2 тис. грн.
Нині у Дяківці вже чимало стверджують, що якби не збереглося наше сільгосппідприємство, то у багатьох жителів вже не було б і заробітку.
Додасть настрою дяківчанам і приємна подія – з дня на день у селі з’явиться природний газ. Тож Дяківка і її люди живуть повноцінним життям, а впевненості у цьому їм додає ефективна діяльність нашого господарства.