Fridge magnet wooden gears

Як корівки дояться, так і думки рояться

  • Подобається0Не подобається
  • 2 Серпня 2010, 06:40

На випасанні череди сім'я Драченків – Анатолій Іванович, Ніна Миколаївна та їхній син Віталій. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

Хто б не проїжджав через річку Південний Буг з боку БерізокБершадських, не міг не звернути увагу на чималу череду корів на джулинському березі. Така, за поголів'ям, тепер є не в кожному організованому господарстві – набереться голів 120.
Якщо за всім цим спостерігати, то видається гарна та райдужна картина. Тут тобі і сонце, і берег річки, і пасти є що, бо йдуть дощі. Випасати худобу в такому місці, мабуть, одне задоволення. Не те, що ходити на роботу. Тим більше, що випасати череду, як от даній сім'ї, не так часто випадає.

Пробую якось зав'язати розмову з сім’єю Драченків, яка того дня якраз цим і займалася.
Але правду кажуть, що як корови пасуться, дояться, так у пастухів і думки рояться.
– А випасання – хіба це не робота, не відповідальність, – одразу ж, як і варто було сподіватися, озвалася колишня доярка колгоспу із майже двадцятирічним стажем Ніна Миколаївна. – За чужим поголів'ям доводиться більше стежити, ніж за власним. Спасибі, що сільська рада хоч виділила пасовище.
Організовується ж випасання, як і належить, по ділянках. Поки худоба розкошує на одній з них, на іншій зелена маса знову піднімається. Причому, стежать за тим самі власники корів, а не чекають, поки те робитиме хтось з сільських керівників.
– На колгоспну роботу, бувало, хоч підвозили, та і чимало виробничих процесів на фермі було механізовано, – розмірковувала дана сім'я, – дома ж, якщо мати, наприклад, чотири корови, як от у них, то буває вгору глянути ніколи. Бувало, згадалися слова однієї з доярок в іншому селі, що помада на губах, пудра ще звечора на лиці, а руки вже спозарання повинні бути в молоці. Бо не встигнеш у пору подоїти, заготівельники молока не чекатимуть. А тоді вже і на пасовище худобу треба відправляти.
Та і це ще було б непогано, якби хоч ціна на оте молоко була. У даному випадку ніяк не можуть зрозуміти: чому літр молока коштує дешевше, ніж газованої води. Адже, щоб утримувати корову, потрібно он скільки наробитися – недоспати, витрачатися на корми. Але так у даному випадку і «тручають», як самі висловлюються, аж чотири корови. Адже дочка хоч заміжня, та син ще тільки одинадцятикласник. Хто має їм допомогти?. Спробуй в інший спосіб заощадити копійку, коли до банків повна недовіра, а вдома не складеш, бо «пожирає» інфляція.
Інша справа – порядок в організації випасання худоби.
Якщо навіть через певні обставини котрійсь із сімей немає можливості пасти, як підійде черга, то повинні на своє місце когось найняти.
Обходиться це гривень 40, чи 50 у день, що є теж одним з видів заробітку у цьому селі.
Тут навіть жартують, що може аж тоді розживемося, як у пастухи наймемося.
Насправді ж, порівнювали мої співрозмовники, вже навіть корови дечому навчилися. Додому самі дорогу знають, як і кожна свою кличку. Хазяйку свою теж впізнають. Виходить, що лише ми за он скільки років так і не зуміли впізнати хазяїна, який зумів би вивести сільське господарство, зокрема таку галузь, як тваринництво, із занепаду. Корови у даній череді навіть свій транспорт впізнають і підходять в обідню пору до машини, щоб їх подоїли. А люди з дипломами чомусь не можуть вивести із того безладу, у який завели галузь.
Суттєвою перевагою тутешніх приватних виробників молока є те, що у Джулинці діє чималий базар. Та чи кожний має час на ньому торгувати, каже Ніна Миколаївна.
У їхній сім’ї, наприклад, крім худоби, гектар городу лише біля хати. Та й доставити всю молочну продукцію на базар не просто. А де гарантія, що не доведеться її, не реалізувавши, везти назад. От і здають заготівельникам по ціні, яку ті дають.
Здавалося б, у Джулинці є базар, залізнична станція, через село курсують чимало автобусів, тож чи не легше було б зайнятися бізнесом на зразок «купив-продав», чи «привіз-відвіз», як це нині поширено. Однак тут, на відміну від деяких сіл, ще з діда-прадіда навчені щось виробляти. На відхідництво чи на поїздку на роботу, в ту ж Італію, теж не всі здатні, запевняло подружжя. У свій час Анатолій Іванович, глава сім'ї, вже пробував податися на заробітки у Київ, але більше, як на тиждень, розповідав, терпіння там у нього не вистачило.
Цікаво було дізнатися, як ставляться до такого життя, яким живуть батьки, їхні діти.
Відповідь Віталія – сина, була досить прямолінійною і несподіваною: – Той, хто не пас корови, не пройшов особисто низи виробництва, ніколи не стане справжньою людиною, – несподівано заявив він. І продовжував, що чимало хто з молодих людей вимірює тепер життя, благополуччя не розумом, а грішми. На щастя, все-таки не все ще у нас купляється і продається. Молодь, наприклад, із бідніших і багатших сімей прекрасно дружить між собою. А думки їй про те, що все в світі, мовляв, купляється і продається, часто нав’язують рідні батьки, старше оточення. Після такої «науки» дехто замість того, щоб самому виявляти якісь вольові якості, починає зосереджуватись тільки на багатстві та грошах. А для того, щоб все-таки спробувати відчути власну, як кажуть, точку опори, кожна молода людина навпаки повинна особисто відчути, де саме і якою ціною дається кусок хліба чи ковбаси. Тільки тоді вона впевненіше ітиме по життю.
Особисто Віталій вже відтепер обрав для себе журналістику і готується до цього ще з школи. Відчувалося, що його погляди на життя особисті і ніким не нав'язані. І що в тому поганого, наполягав він, що доводиться худобу пасти. Он, навів він приклад, і в народі кажуть, що навіть якщо і сніг впаде, пастух не пропаде. Нехай спробує перезимувати, прожити той, хто не робив нічого і нічим не запасся. Людина ж, яка трудиться, при цьому не має значення, де саме, виживе у будь-якій із ситуацій.
Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Свіча пам'яті не згасне</b><br />Маловідомою й досі залишається трагічна сторінка історії Голокосту на території Трансністрії – від Дністра до...
2 фото   
<b>Соціальні послуги служби зайнятості нового покоління</b><br />Зростаючі масштаби безробіття, збільшення його тривалості потребують підвищення ефективності діяльності служби...
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
21 фото   
<b>Ожеледь. Зима прийшла з сюрпризом</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Лугова
Білецький Яків Іванович (1906) 1906 р., українець, селянин. Рядовий. Загинув 01.10.44. Похов. с. Курли-Баби, Румунія.

З історії Бершаді
Не тільки на окупованій території бершадці боролися проти фашистської нечисті. Вони билися на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед воїнів були колишні робітники, селяни, вчителі, медпрацівники, службовці установ. 18-річною дівчиною пішла на фронт медична сестра Н. Ю. Тартачна. Вона брала участь у боях під Москвою, де винесла з поля бою понад двісті поранених. Там же була прийнята до лав... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Як корівки дояться, так і думки рояться - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення