На знімку (зліва направо): директор Бершадської філії ЗАТ «Зернопродукт МХП» Ю.М.Шульці та головний інженер цього господарства В.І.Вусик за вирішенням чергового завдання
Висока урожайність обернулася для пайовиків виплатою по тонні зерна за оренду кожного земельного наділу, незалежно від його розміру
Подібна ситуація і в тваринництві. Якщо в районі доять приблизно по 9 літрів молока від корови, то тут – по 16.
«Підвела», з іронією висловлюються у філії, хіба що кукурудза, яка видала менше очікуваного – всього по 85 центнерів з гектара, і господарство по цьому показнику в системі «Зернопродукту» нині посередині зведення, однак по решті – як у рослинництві, так і в тваринництві – на першому місці.
– Основною проблемою нинішньої осені, – розповідає Юрій Миколайович, – є основний обробіток грунту. Через цьогорічну засуху не витримували навантаження, швидко зношувалися навіть робочі органи найнадійніших і найсучасніших грунтообробних знарядь. Щоб допомогти землі вивезли і внесли 2,5 тисячі тонн дефекату.
Агрохімічні обстеження полів робимо теж і мінеральні добрива вносимо тільки на основі їх висновків.
Висока урожайність обернулася для пайовиків виплатою по тонні зерна за оренду кожного земельного наділу, незалежно від його розміру.
На додачу городи тут пайовикам і працюючим орються по ціні 2,5 гривні за сотку, тоді як приватники беруть по 8 гривень. Пільговим категоріям населення це робиться взагалі безплатно.
Як директор філії, так і спеціалісти, впевнені, що досягнуто таких показників, перш за все, за рахунок людського фактора, завдяки тому, що змінилося ставлення до праці. Наприклад, траплялося, що двигун у розпалі сезону ремонтували за одну ніч.
Або як можна недооцінювати внесок головного інженера В.І.Вусика, якому вдалося успішно вирішити проблему із запасними частинами. На своєму, як кажуть, місці і головний агроном С.П. 3агарій, і головний зоотехнік В.П. Постолатій. Дуже добре зарекомендував себе завідуючий Баланівським відділенням, яке спрацювало найкраще, В.М. Бандуш, відзначилася завідуюча фермою Г.П. Гега.
З агронома до завідуючого виробничою дільницею, завдяки діловим якостям, «виріс» С.П.Цимбалюк. Добре спрацювали бригадири С.М. Тарасюк, Т.Т. Коновал. А про таких механізаторів, як А.О.Череватий, Д.В. Миронов, Ю.І. Шарко, М.Г. Панасюк, В.В. Роговий,О.І.Наконечний,С.І. Якимишин, В.М. Гончар, чи водіїв О.Г. Люльчака, П.І. Чабана взагалі годилося б писати матеріали, про кожного окремо. Та хіба тільки про них?
На полях дедалі більше впроваджуються новітні технології.Чимало здобутків і від того, що співпрацюють з інститутом фізіології рослин, такими всесвітньо відомими фірмами, як «Сингента», «Байер». Навчання, семінари науковці проводять безпосередньо у Баланівці. І хоч результати господарювання радують, в колективі стверджують, що не можна скидати з рахунків залежність сільського господарства від погоди, –щороку, як не змиває, то засуха, градобій.
Однак до труднощів селянину не звикати, тож надалі розвиватимуть як рослинництво, так і молочне тваринництво. Мають намір змонтувати ще одну доїльну установку «Делаваль», яких немає більше ніде в районі, тепер вже на баланівській фермі.
Чи не єдина відмінність у діяльності цього господарства від решти в районі, що займаються тут тільки виробництвом сільгосппродукції, а її збут–справа головного підприємства, тобто Миронівського хлібопродукту.
Щодо стратегії надалі, то в основному все планують залишити без змін. Хіба що Миронівський інститут заклав на тутешніх полях дослідні ділянки, на яких вирощуватимуться 12 сортів озимої пшениці.
На завершенні розмови Юрій Миколайович Шульц зазначив, що дане господарство працює не заради цифр і показників, тим більше слави. Вони, як правило, з роками забуваються, а от люди, ставлення до них, залишається надовго. Тож надалі саме їм приділятиметься в першу чергу увага.
Користуючись нагодою, він висловив на адресу сільських трудівників найщиріші побажання. А щодо труднощів, які переживає держава, то вони обов'язково минуться. Наскільки швидко – також залежить і від кожного з нас.
Павло КУШПЕЛА.