– На відміну від попередніх років, господарства з цього питання умовно можна було б поділити на три групи. Перша – ті, механізми яких готові вийти в поле будь-якої миті, друга – тільки після деяких доопрацювань. На жаль, є й такі, у яких доведеться ще добре попрацювати, щоб вийти із непростої ситуації, вкластися з веденням весняних польових робіт в оптимальні строки.
Без проблем, наприклад, розпочнуть польові роботи ТОВ "Зернопродукт", птахокомбінат "Бершадський", ТОВ "
Устя", "Флора", "Осіївське", агрофірма "
Джулинка". Середняками, або представниками другої групи можна вважати СФГ "Новосулківське", ПП "Еліта", ТОВ "Явір-Агросервіс", ПП "Промінь", СТОВ "Удич", "Світанок-Агросвіт", "Нива", ПП "Промтехагросервіс", "Валентина" тощо.
За попередніми розрахунками, не просто буде обходитися власною технікою у
Серебрії,
Тирлівці,
Ставках. Але це ще аж ніяк не означає, що поля в цих селах можуть залишитися необробленими. Цілком ймовірно, що на них вже цієї весни може працювати залучена інвестором техніка. Державна реєстрація їх новими власниками відбулася, розробляються стратегічні плани розвитку, завозяться пальне, добрива.
На жаль, коло не зовсім підготовлених до весняних польових робіт господарств і без цих сіл ще чимале.
Дефіциту з пальним хоч і немає, проте вартість його продовжує зростати, і за прогнозами може перевищувати 6 гривень за літр. Тож потрібно буде ефективно використовувати пальне й техніку в цілому. Тим більше, що шляхів його економії он скільки. Чимало господарств, наприклад, вдалися до поверхневого обробітку грунту і це виправдало себе. На полях тепер чимало важких дискових борін, комбінованих агрегатів, які за один прохід виконують декілька операцій по обробітку, враховуючи і передпосівний.
Має місце також тенденція висівання культур з найменшими на їх вирощування затратами, враховуючи проміжний їх обробіток, застосування засобів хімізації тощо.
Ю.Ф. Пазинич, провідний спеціаліст служби захисту рослин по сигналізації та прогнозу появи шкідників і хвороб:
– Цієї зими склалися надзвичайно сприятливі умови перезимівлі і бур'янів, і шкідників, і хвороб. Тому запаси інфекції дуже великі. В даний час всі вони починають відроджуватися. Враженість озимої пшениці борошнистою росою, наприклад, доходить до 60 відсотків, кореневими гнилями – до 20. Це означає, що як тільки не приділити увагу захисту рослин від шкодочинних факторів, можна недобрати значну частину урожаю. Тільки завдяки суворому дотриманню технологій на полях, регламентів по догляду можна мати очікувану віддачу.
І.П. Сторожук, начальник державної інспекції захисту рослин від шкідників, хвороб і бур'янів у
Бершадському районі:
– Хоч протравниками господарства забезпечені повністю, а фунгіцидами, інсектицидами лише на 20 відсотків, гербіцидами – на 30, у всіх господарствах є домовленості на їх поставку. Насторожує тільки те, що ціни на всі препарати хімічного захисту зросли в середньому на 30 відсотків.
Техніка для внесення засобів захисту рослин теж практично готова. У порівнянні з минулими роками до весняних польових робіт на місцях підготувалися значно краще. Якщо і є проблеми, то тільки в тому, що не у всіх ще господарствах з розумінням поставилися до навчання з питань техніки безпеки з людьми, які будуть працювати із засобами хімізації.
Не може не насторожувати і те, що фахівцями по захисту рослин господарства забезпечені тільки на 40 відсотків.
Чи не найголовнішою ж проблемою залишається недостатній запас вологи в грунті. Але, протиставивши цьому організаторський хист і уміння, можна оптимально її використати і покращити ситуацію.