Ярих зернових на полях району посіяно 20397 га, в тому числі ярої пшениці – 594, ярого ячменю – 9117, вівса – 197, гороху – 1177, кукурудзи – 8940, гречки – 520 га. В цілому показники витримані. А от під цукровими буряками зайнято тільки 4734 га, або на 1911 га менше прогнозу, сої – 5386, що теж на 96 га менше, ярого ріпаку – 432 га, що на 17 га більше, соняшнику – 7041 при прогнозі – 5211 га. Отже, за рахунок зменшення площ цукристих почали висівати соняшник, який в структурі вже займає 11 відсотків при нормативних – не більше 6. Адже грунт після цієї культури виснажується настільки, що відновлюється лише через 3-4 роки. Кукурудза на силос посіяна на 3 тисячах га.
Своєчасному і якісному виконанню робіт сприяли, насамперед, прекрасні погодні умови. Посів проводився тільки протруєним насінням високих репродукцій. Значно покращилося внесення мінеральних добрив та застосування засобів захисту.
У господарствах є також 19273 га озимих, жоден гектар яких не пересіяно. Майже всі посіви підживлено. На ярих культурах вже одержано сходи, тому увагу варто зосередити на їх догляд, акцентував увагу головний агроном районного управління агропромислового розвитку райдержадміністрації В.С.Бондаренко.
У порівнянні з 2005 роком темпи зростання виробництва валової продукції на одного працюючого становлять 29,3 відсотка. Найвища продуктивність праці у птахокомбінаті "Бершадський", ТОВ"Зернопродукт", СФГ "Новосулківське", ПСП "Еліта", ТОВ "Осіївське", "Явір", "Удич", "Прогрес".
Середньомісячна заробітна плата одного працюючого, в середньому по району, становила 461 грн. Найнижчий її рівень у ТОВ"Яланецьке", ПП"Зоря", "Авангард" та деяких інших господарствах. Середньорічна чисельність працюючих у сільськогосподарському виробництві зменшується.
Основним джерелом фінансування сільськогосподарських робіт є власні кошти господарств – в сумі 22 млн. грн., ще 3 млн. грн. надійшло від інвесторів і 8,5 млн. грн. було взято кредитів. Дефіцит коштів мав місце лише у трьох господарствах.
Значно зросла готовність машинно-тракторного парку. Підприємствам АПК надавалася фінансова підтримка згідно з державними цільовими програмами.
Від сільськогосподарських підприємств отримано торік 13,6 млн. грн. чистого прибутку, проти 17,5 млн. у 2005 році. З прибутками завершили рік 29 сільськогосподарських підприємств, або 96 відсотків.
Для підтримки тваринництва торік отримано чималі суми дотацій. Про всі плюси і мінуси йшлося у виступі заступника начальника районного управління агропромислового розвитку Л.В. Гладибороди.
Основним чинником, що забезпечує економічну стабільність кожного з господарств, є збільшення обсягів виробництва валової продукції, зробив наголос у виступі начальник районного управління агропромислового розвитку райдержадміністрації О.О.Паламарчук.
Харчова і переробна промисловість спрацювали у першому кварталі з приростом виробництва 38 відсотків. Продукції вироблено на 50,9 млн. грн.
Виробництво м'яса за січень – квітень склало 4543 т, що на 786 т більше (за рахунок птахокомбінату), а от молока лише 3154 т, або на 604 менше – через зменшення поголів'я корів. У стогектарному обчисленні вироблено м'яса – 72, молока – 504 цнт.
Підбиваючи підсумки, голова райдержадміністрації С.Л. Шульц подякувала присутніх, а у їх особі всіх трудівників, за своєчасно засіяні поля, а також зупинилася на окремих невідкладних проблемах, які необхідно вирішити найближчим часом.
Павло КУШПЕЛА.