Система загальнообов’язкового державного страхування від нещасних випадків на виробництві гарантує нашим громадянам соціальний захист, насамперед, право на страхові виплати у разі повної або часткової втрати праце - здатності, загибелі годувальника чи внаслідок професійного захворювання.
Бершадське відділення виконавчої дирекції Фонду розповсюджує свою діяльність на Бершадський та Чечельницький райони.
Сьогодні, напередодні річниці Фонду, ми намагаємося підсумувати та творчо осмислити шлях, який про йшло відділення.
Станом на 1 березня нинішнього року на обліку відділення перебувають 278 потерпілих на виробництві, з яких 2 інваліди І групи, 40 – інваліди II групи та 150 – інваліди III групи.
Протягом 10річного періоду відділенням виплачено потерпілим та членам їх сімей понад 8 мільйонів гривень.
Законодавством України гарантується застрахованим особам широкий спектр медико-соціальних послуг від Фонду, а саме: санаторнокурортне лікування, забезпечення технічними засобами реабілітації, автомобілями, оздоровлення у лікувально-профілактичних закладах, виплати на спеціальний медичний, постійний, сторонній догляди та побутове обслуговування. Крім того, за рахунок коштів Фонду потерпілі забезпечуються повним обсягом медичної допомоги, а також протезноортопедичними виробами, необхідними лікарськими засобами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезуванням тощо.
За минулий період, тобто з 2001 по 2011 рік відділенням виплачено на лікування потерпілих 49,8 тис. грн., на спеціальний медичний догляд – 5,6 тис. грн., на постійний сторонній догляд – 124,5 тис. грн. та на побутове обслуговування – 125,2 тис. гривень. Згідно з висновком МСЕК санаторнокурортне лікування отримали 40 потерпілих на виробництві. З початку діяльності Фонду 7 чоловік забезпечено спецавтотранспортом.
Протягом 10 років на території відділення сталось 194 нещасних випадки, в т.ч. смертельних – 13. Всього постраждало 202 особи. Основними причинами нещасних випадків є незадовільне ставлення роботодавців до профілактики та покращення стану охорони праці на підприємствах, відсутність фінансування заходів з охорони праці та невиконання працівниками вимог безпечних умов праці.
Для того, щоб тенденція до зниження рівня виробничого травматизму стала стійкою і незворотною, керівникам трудових колективів треба чимало попрацювати. В першу чергу – вжити рішучих заходів для усунення виявлених порушень законодавчих і нормативно-правових актів з безпеки праці, забезпечити ефективну роботу служби охорони праці. У цьому напрямку для роботодавців і служб охорони праці надійним помічником та порадником є страховий експерт з охорони праці Фонду.
Позитивними змінами за роки роботи Фонду є те, що зменшилися нещасні випадки з важкими наслідками.
Однак зросла кількість травм в невиробничій сфері. Багато уваги приділяється питанням охорони праці в ДП «Бершадське лісове господарство», Бершадські електричні мережі, АТП-10527 (пасажирське) та деяких інших.
Наш Фонд існує в основному на кошти страхувальників, що надходять у вигляді страхових внесків, тому їх вчасне надходження має велике значення.
Станом на початок нинішнього року по Бершадському відділенню ВД ФССНВ України зареєстровано 1112 страхувальників, серед яких юридичних осіб – 733, фізичних осіб, які використовують найману працю – 379. Серед найкращих страхувальників, які вчасно сплачували страхові внески до Фонду, є ПАТ «Бершадьмолоко», ДСРП «Бершадський рибцех», ДП «Бершадське лісове господарство». Разом з тим, на початок року сума несплачених платежів становить 173858 грн., в тому числі недоїмка склала 35023 грн., яка рахується тільки за підприємствами-банкрутами.
Це ТОВ «ВКФ Спайк» – 22788 грн., ПП «Альянс» – 6038 грн. та Чечельницький спиртовий завод – 5280 грн.
Найбільшу заборгованість по виплаті заробітної плати і по сплаті обов’язкових страхових внесків мали підприємства ПП «Дуумвірат» – заборгованість по страхових внесках – 1473 грн., з виплати заробітної плати – 50438 грн. та Флоринське КП «Обрій» заборгованість по страхових внесках – 911 грн., з виплати заробітної плати – 29215 грн. та інші.
Аналізуючи зроблене, хочу зазначити, що колектив відділення виконавчої дирекції Фонду у Бершадському районі здатний вирішувати поставлені перед ним завдання, адже в більшості працівників вже немалий досвід роботи на своєму місці – як спеціалістів і як людей, які не байдужі до людської біди.
Василь КОЛЕСНІКОВ, начальник відділення виконавчої дирекції ФССНВ у Бершадському та Чечельницькому районах.