На цукровий діабет хворіє 1850 дорослих бершадчан та 9 дітей, з них – 172 хворих потребують інсулінотерапії.
Щороку у нашому районі більше 150 хворим ставиться діагноз – цукровий діабет. В Україні прийнята та діє Державна програма «Цукровий діабет на 2010-2015 роки».
Діабет – хронічна хвороба, яка виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє інсулін або коли організм неспроможний ефективно використати той інсулін, який вже вироблений. Інсулін є гормоном, який регулює рівень цукру в крові. Гіперглікемія, тобто підвищений рівень цукру, розвивається як результат неконтрольованого діабету і з часом призводить до невиправних наслідків для багатьох систем організму, кровоносних судин.
Характерні симптоми – надмірне виділення сечі, збільшене відчуття спраги та затьмарений зір, втрата ваги, втома і постійне відчуття голоду. Ці симптоми можуть бути відсутні, якщо рівень цукру в крові не надмірно великий.
Діабет першого типу (інсулінозалежний) характеризується відсутністю виділення інсуліна, при цьому пацієнти потребують щоденного прийому інсуліну. Діабет другого типу (інсулінонезалежний) є результатом неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 90% всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності. Хвороба може протікати непомітно і виявляється на стадії ускладнень. Донедавна хвороба вражала тільки дорослих, зараз хворіє багато дітей, які страждають на ожиріння.
Діабет з часом уражає очі, нирки, нерви, серце та кровоносні судини.
На сьогодні проблеми «діабетичної стопи» стали найбільш частою причиною ампутацій нижніх кінцівок. Вражаються нервові волокна, які проводять імпульси до скелетних м’язів. Сила їх знижується, а згодом – наступає відмирання, втрата чутливості, особливо в місцях стискання взуттям. Приєднання інфекції ще більше загострює проблему. Трофічні виразки, гангрена призводять до втрати працездатності, потребують величезних матеріальних затрат.
Багато в чому причиною захворюваності в нашій країні є негативні особливості стилю життя дорослих, для якого характерні висококалорійне харчування та низька фізична активність, а також соціально-економічні зміни, що відбуваються в світі.
Досягнення медичної науки і технологій дозволяють хворим людям, за умови свідомого виконання деяких рекомендацій, уникати таких тяжких наслідків хвороби, як сліпота, трофічні виразки, гангрена.
Лікарі рекомендують для профілактики діабету: досягти здорової ваги тіла і підтримувати її; підтримувати фізичну активність практично кожен день – не менше 30 хвилин щоденної регулярної активності; раннє виявлення хвороби за допомогою відносно дешевого аналізу крові; лікування спрямоване на зниження вмісту глюкози в крові, уникнення факторів ризику розвитку хвороби, відмову від тютюну; регулярний контроль кров’яного тиску; догляд за ногами.
Тільки невеликі зміни в системі харчування та фізичної активності людей, які відносяться до групи високого ризикуй, дозволили б попередити майже 60% випадків захворювань цукровим діабетом другого типу.
Нашим людям потрібно поіншому подивитися на проблему власного здоров’я, ніхто так не попіклується про ваше здоров’я як ви самі.
Зверніть увагу на свій стан, прислухайтесь до свого тіла, пройдіть аналізи, проконсультуйтеся у лікаря – це допоможе вам якщо не уникнути хвороби, то попередити її ускладнення.
Людмила ЗАЙЧЕНКО, лікар-ендокринолог Бершадської ЦРЛ.