Грудне вигодовування – важливий завершальний етап тісного біологічного зв’язку організму дитини з організмом матері, завдяки якому формуються та укріплюються всі основні механізми дитини.
Молоко матері має високі поживні якості. З ним дитина отримує все, що необхідно для диференціювання та дозрівання всіх тканинних і клітинних структур організму, нормального росту та розвитку: білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи. Всі ці поживні речовини у грудному молоці містяться у достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі, що добре засвоюється.
Разом з тим, грудне молоко – не тільки завжди готова їжа для немовляти, натуральна, стерильна та тепла, а й особливе біологічне середовище, властиве тільки материнському організму.
Діти, які вигодовуються молоком матері, рідко хворіють, а якщо й захворіли, швидко одужують.
Ризик виникнення шлунково-кишкових, респіраторних та алергічних захворювань у них набагато менший, ніж у дітей, які вигодовуються штучними сумішами.
Частий та близький контакт матері та дитини під час годування грудьми викликає у немовляти почуття постійної захищеності, тепла, сприяє розвитку позитивних емоцій, які потім можуть стати рисою характеру. Ці діти спокійніші та врівноваженіші, привітніші та чуйніші, більш прив’язані до матері, а потім і до батька. Їх фізичний, психомоторний та емоційний розвиток кращий, вони комунікабельніші, ніж діти-«штучники».
Серед немовлят, які вигодовуються грудним молоком, значно рідші випадки раптової смерті, менше ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення та дихання, щелепних, стоматологічних та ортопедичних порушень, а в майбутньому й таких тяжких хвороб обміну речовин, як ожиріння, цукровий діабет і атеросклероз.
Успішний розвиток лактації та вигодовування грудьми позитивно впливає не лише на здоров’я дитини, а й на здоров’я матері.
Світлана КРАСЮК, лікар-педіатр КУ «Бершадський районний центр первинної медикосанітарної допомоги».