В Україні з поширенням так званого пандемічного чи каліфорнійського грипу співпав підйом сезонного грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). І відбувся цей підйом на 2-3 місяці раніше очікуваного, як це мало місце в усі попередні роки спостереження.
Станом на 2 листопада 2009 року в Україні зареєстровано понад 85 тисяч випадків грипу та ГРВІ, більше 15 тисяч госпіталізованих, 174 хворих знаходяться у відділеннях інтенсивної терапії, 67 випадків закінчились смертю.
Переважна більшість пацієнтів, як вказує статистика ВООЗ, мають легкі симптоми, швидко і цілком одужують, часто і без медичного втручання. Але кожен випадок смерті від пандемічного грипу та його ускладнень є трагедією. Ми знаємо, що новий вірус А(Н1N1) інфікує переважно молодих людей. Більшість випадків грипу з важким перебігом і смертельним результатом мали місце серед дорослих у віці 20-50 років. Ця характерна риса значно відрізняє нинішню пандемію від епідемій сезонного грипу, де більше ураження відбувається серед слабких людей похилого віку.
Безсумнівно, підвищеному ризику розвитку ускладнень піддаються вагітні. І, нарешті, викликає занепокоєння швидке поширення пандемії.
Цьому сприяють активні транспортні зв'язки, в тому числі й міжнародні.
Як можна заразитися вірусом каліфорнійського (свинячого) грипу? Від хворої людини повітряно-краплинним та повітряно-пиловим шляхом (під час розмови, кашлю, чхання), контактним шляхом.
Як довго є заразним хворий на грип? Інфекційний період (коли хворий небезпечний для оточуючих) може бути протягом семи днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються – то до їх зникнення.
Як попередити зараження грипом типу А(Н1N1)? Уникати контакту з хворими; обмежити відвідини місць великого скупчення людей; часто провітрювати приміщення; часто мити руки з милом (протягом 20 секунд), прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками; прикривати ніс і рот при чханні та кашлі одноразовою серветкою, яку зразу викидати або кашляти в руку на рівні ліктя; уникати переохолодження; якщо у людини ознаки грипу – триматися від нього на відстані не менше 2-х метрів.
Які ознаки захворювання повинні примусити негайно звернутися за медичною допомогою? Це – прискорене або утруднене дихання; синюшність навколо рота, інших шкірних покровів; поява на тілі крововиливів , носової або іншої кровотечі; висока температура тіла; відмова хворого від пиття; надмірне збудження або поява судом; поява блювоти або рідкого стільця; скарги на сильний головний біль.
Наголошую, що хворі на грип небезпечні для оточуючих і тому повинні бути негайно ізольовані. Неприпустима їх поява в громадських місцях, колективах, особливо дитячих.
На сьогодні найнадійніший засіб власного захисту – чотирьохшарова марлева пов’язка, яку треба міняти кожні 4 години, повторно використовувати після прання господарським милом та ретельного прасування гарячою праскою. Її оптимальні розміри 15x30 см.
Не рекомендується надмірне використання засобів для активізації імунного захисту, їх можна вживати лише по одному (а не 2-3 найменування), послідовно і за профілактичними схемами.
Не слід також займатись самолікуванням. Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки медичний працівник. Тож при перших ознаках захворювання слід негайно звернутися в медичну установу.