Кролики були, є і будуть вигідні для утримання в підсобних господарствах.
По-перше – це їх плодовитість і скороспілість. Так, тільки від однієї кролематки протягом року можна отримати в живій вазі 60– 70 кг., в забійній – це 50%, виходить 30-35 кілограмів м’яса. Як показує практика, головне – провести підготовчі роботи. Перш за все, необхідно зробити практичні для утримання та обслуговування клітки. Особисто в мене їх кілька видів, для кролематок і для молодняка. Можна робити двоярусні там, де мало місця.
Важливою складовою в отриманні бажаних результатів є підбір породи. Я розпочинав з сірого великана. Ця порода досить витривала, плодовита, в тримісячному віці вага сягає більше 2,5 кг.
Плодовитість самки в середньому до десяти кроленят, а головне, на мій погляд, вони більш стійкі до різних хвороб. До речі, був час, коли робив їм щеплення згідно з рекомендаціями сучасної ветеринарії, однак масової загибелі уникнути не вдалося. Тому вирішив піти іншим шляхом. На початку загибелі кроликів, здорових осіб не забивав, а залишав, і в майбутньому саме за рахунок таких кроликів, які пережили хвороби, відновлював поголів’я.
Важливим є також вибрати оптимальний варіант основного стада – кролематок. Особисто утримую три, постійно оновлюючи їх за рахунок кращого молодняка.
Ніколи після першого окоту не вибраковую, тільки після другого, якщо є така необхідність.
Клітки необхідно вапнувати час від часу.
Парування кролематок проводив тільки з чужими кроликами.
Тепер щодо кормів. Це просте питання, адже навколо нас і в саду, і на городі, і на узбіччі дороги є корм, який придатний для згодовування.
Однак потрібно пам’ятати, що є рослини, які не можна згодовувати кроликам і особливо з росою.
На ранок корм треба заготовляти звечора. А молочай, лободу я згодовую тільки сухими.
Для профілактики періодично даю прив’ялений полин, листя горіха. На зиму заготовляю чорнобривці, які даю теж для профілактики. Можу запевнити – всі, хто займається розведенням кроликів, будуть тільки у виграші. Адже з кролятини можна приготувати різноманітні корисні, дієтичні і смачні справи. Шкода тільки, що нині не приймають шкурок кроликів. Це також був би додатковий прибуток до сімейного бюджету.
Думаю, це тимчасове явище.
Микола РУДИК, громадський кореспондент.
с.
Михайлівка.