Всі ми знаходимося в зоні ризику на туберкульоз. Росте кількість безробітних, мігрантів, бомжів, багато хворих у місцях позбавлення волі. Як бачимо, туберкульоз – соціальна хвороба не тільки через те, що він йде в обнімку з бідністю, а й тому, що держава повинна витратити чимало коштів на повноцінне і ефективне лікування хворих. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності та соціального становища. Головним джерелом інфекції є людина, яка хворіє на відкриту форму, а також хворі тварини, птахи.
Більшість з нас інфікована туберкульозом, хоча ми проживаємо ціле життя і не відчуваємо цього. Правда, мікробактерія не зникає з організму, а залишається в, так би мовити, замурованому вигляді завдяки хорошій опірності імунітету: але вона зберігає життєздатність до останніх днів життя людини. Якщо виникають сприятливі для палички умови в організмі людини, то вона активізується і спричиняє розвиток захворювання.
Які ці умови? Перш за все, масивність і агресивність мікробактерій, по-друге – низька опірність організму, по-третє – такі хвороби як цукровий діабет, пневмоконіози, хронічні запальні захворювання органів дихання, виразкова хвороба шлунку, хронічний алкоголізм і СНІД. Особи, що хворіють на туберкульоз, страждають від недомагання, приступів слабкості, пітливості, болю в грудній клітині, підвищується температура тіла.
Крім того, вище названі симптоми в однаковій мірі можуть бути симптомами інших патологічних станів, а тому ні медичні працівники, ні самі пацієнти не повинні забувати про складність діагнозу та ризик розвитку туберкульозу. Туберкульоз може достатньо довго розвиватись без будьяких ознак чи симптомів.
Будьте уважні до свого здоров’я! Навіть при задовільному самопочутті щорічно проходьте флюорографічне обстеження. Пам’ятайте, що своєчасне кваліфіковане лікування дозволяє у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування в стаціонарі, та зменшує ризик ускладнень і розвитку стійких до ліків форм туберкульозу. Хворобу можна попередити, дотримуючись здорового способу життя.
Дітям і підліткам необхідно проводити туберкулінову діагностику (проба Манту). Вона проводиться з 12-місячного віку, систематично, один раз в рік, не залежно від попереднього результату.
Шановні батьки! Не відмовляйтесь від запропонованих вам методів профілактики та раннього виявлення туберкульозу.
Валентина КЕСЕЛЬ, районний фтизіатр, Валентина МЕЛЬНИЧИНА, голова районної організації Товариства