Старше покоління пам'ятає, як в 70-х роках минулого століття ця хвороба вразила кілька господарств Одеської області. По всій Україні була заборонена торгівля живими свинями, а з Одеської області навіть не вивозили ковбасні вироби.
Характерно, що ця хвороба в першу чергу вражає свині, які не щеплені проти класичної чуми. Тому ми двічі на рік вакцинуємо їх у населення проти цієї хвороби. Проте ці заходи ускладнюються в багатьох випадках нерозумінням цього питання окремими власниками худоби, а нерідко ті, хто займаються вирощуванням і продажем значної їх кількості, не бажаючи показати це в господарстві, не надають їх для щеплення.
Особливо небезпечним є практика розпродажу поросят на базарах без попередньої вакцинації. Покупці вірять продавцям на слово і фактично купляють поросят, які можуть в них захворіти на чуму і загинути. Аби цього не сталось, при закупівлі поросят слід вимагати від їх власників ветеринарну довідку, в якій чітко вказано дату щеплення. Цей термін необхідно записати, щоб у відповідний період повторно щепити.
На жаль, на сільських базарах місця для продажу поросят надають без обмежень, аби заплатив гроші за місце. Це є грубим порушенням ветеринарно-санітарних норм торгівлі на ринках та Закону України "Про ветеринарну медицину".
Крім того, чимало поросят на ринки району завозять з інших областей, особливо Одеської (Саврань) без відповідних ветеринарних документів. Хоча остання є найбільш вірогідним місцем, куди може бути занесена з Грузії африканська чума свиней.
Служба ветеринарної медицини посилила інспекторський нагляд за ринками, виявляючи безліч недоліків в їх роботі з цього приводу. Але прикро, що окремі сільські голови усунулись від контролю за роботою ринків. З ними буде окрема розмова на засіданні НПК при райдержадміністрації.
Сьогодні кожен господар, який утримує свиней, повинен чітко визначитись, що вони незахищені проти чуми і можуть замість користі принести йому великі збитки. А тому треба негайно прищепити їх проти хвороби. Затрати на це складають копійки. Служба ветеринарної медицини розпочала подвірний обхід і вакцинує свиней, незалежно від дня тижня і часу.
У
Бершадському районі завдяки законослухняності керівників господарств та населення і невтомної праці служби ветеринарної медицини протягом останніх чотирьох років не було жодного випадку хвороби свиней на чуму, тому впевнені, що і тепер недопустимо в наш район цієї хвороби.
Світлана МАНЧЕНКО,
начальник управління ветеринарної медицини в
Бершадському районі.