Але саме книга навчає людину мислити, допомагає поповнювати словниковий запас, сприяє розвитку пам’яті, уваги. Тому наших дітей просто необхідно змалечку привчати до читання. Як це зробити?
Починайте читати книжки своїм дітям з раннього віку.
Малюки люблять слухати.
Плавна мова, ритмічність складу добре заспокоюють дитину. До того ж, читання на ніч можна перетворити на ритуал, який допоможе малюку швидше засинати.
Маленькі діти інстинктивно тягнуться до книжки: їх приваблюють яскраві картинки, і навіть дитина, яка ще не вміє розмовляти, охоче показує в книжці курочкурябу, колобка або ведмедя.
Саме в цей час у батьків є чудова можливість привчити дитину до читання, починаючи з найпростіших казок, поступово вибираючи все більш складний і захоплюючий матеріал. Привчати дітей до читання потрібно починати обов’язково до школи. Коли воно перетвориться на «обов’язок», буде вже пізно.
Відстежуйте інтереси свого маленького читача. Враховуйте, що дійсно цікаво маляті, і при цьому намагайтеся розширити коло його інтересів. Після прочитання книги або казки поговоріть з сином чи дочкою про неї, допоможіть дитині, якій ще важко зробити висновки з прочитаного. Але у жодному разі не нав’язуйте своєї думки.
Пам’ятайте: діти мудріші за нас, у них внутрішнє відчуття добра і зла.
Прищеплюйте дитині любов до слова у будь-якому вигляді. Розгадуйте загадки, ребуси, кросворди. Нехай малюк сам придумує казки, розповіді, не стримуйте політ його фантазії.
Не змушуйте насильно читати дитину самостійно, поки вона повністю не засвоїть «техніку» читання. У противному разі читання може перетворитися на «трудовий обов’язок». Дитина повинна сама дозріти до своєї першої книги.
Обов’язково і самі читайте перед дитиною. Адже власний приклад – це найкращий спосіб зацікавити малюка.
Діти схильні копіювати поведінку дорослих, вбирають все, що бачать, подібно до губки.
Якщо батьки регулярно читають, захоплюються книжками, обговорюють їх, то для малечі це стає звичним явищем, і вона потягнеться до книги.
Проте наостанок хочеться порадити батькам не впадати у крайнощі. У дитинстві мають бути не тільки книжки і різноманітні заняття, але й активні ігри, прогулянки, спілкування з друзями. І, найголовніше, – любіть свою дитину такою, якою вона є. Бо діти – це найкраще, що є в нашому житті!
Підготувала Олена РОМАНЧУК. м. Бершадь