На знімку: жителі вулиці Суворова Тетяна Трохимівна та Василь Миколайович Папчуки на своєму подвір'ї біля отієї злополучної свердловини, яку доводиться замикати на ключ.
Чимало мешканців району ще пам’ятають, як славився донедавна цей закуток району. Адже тутешні землі належали одному з кращих в районі і області війтівському господарству. Була навіть ферма, люди мали роботу. У Війтівці тоді навіть з гордістю казали, що Жорняки і Ворони – то, мовляв, мельницький край. Бо хоч населення тоді тут теж проживало не так багато, діяли аж два млини, які славилися якістю борошна на всю округу. Про гранкар’єри, один з яких у Воронах ще і по сьогодні постачає будівельникам камінь і щебеневу продукцію, не варто, мабуть, і розповідати. Бо всім про це відомо. Пам'ятають також і гідроелектростанцію, про існування якої, як і обох млинів, нагадують тільки руїни. Тутешнє населення ще і до цього часу не може збагнути, навіщо їх зруйнували, коли нині стільки ведеться про екологічно чисту, дешеву електроенергію. Нехай би оберталася ота турбіна, все ж була б якась від того користь.
Населення цих, по суті хутірських, як про них кажуть, вулиць, тепер вже на пальцях можна перелічити. Затрималося воно певною мірою хіба що у Жорняках.
Сприяє тому не стільки відносно ближча відстань до підприємств міста, куди можна добиратися на роботу, як наявність єдиної торговельної точки, у якій можна придбати хоча б найнеобхідніше для життя. Гарно відгукуються і про клубну установу, у якій міська влада хоч і не часто, а все ж організовує хоч якісь заходи. Щоправда, зовнішній вигляд будівлі зовсім не вабить, та і відчиняє вона свої двері не так часто, як в інших селах, бо в клуб, просто-на-просто, немає вже кому ходити. Жорняки ніби і приміська зона, і місця тут не гірші, ніж на деяких курортах, а населення працездатного віку залишилося одиниці. Тільки вибухи у гранкар'єрі по сусідству у Воронах періодично нагадують, що не завмерло тут ще життя. Та і про тутешні ставки рибалки пам’ятають.
У такій тиші, а то і в глухомані, й народжуються часто цікаві думки. Наприклад, тепер можна почути, що нібито люди остерігаються жити в таких місцях і кочують поближче до благ цивілізації. На вулиці ж Суворова, це у Воронах, довелося почути протилежне. У них, мовляв, є вже люди, які настільки звикли до тутешньої тиші і природи, що, навіть навпаки, можуть остерігатися міської метушні.
Щоправда, є гарний приклад, коли один з міських жителів купив тут хату і посадив чималий сад. Але не тільки у містах, виявляється, де багато народу, а і в таких напрочуд тихих місцях чорти, як кажуть, водяться. Один із місцевих доброзичливців повисмикував оті яблуні і проміняв зрозуміло на що.
От кажемо тепер, що винне у всьому нібито безробіття. Але у цій на сьогодні глухомані довелося переконатися, що не завжди, наприклад, безробітні тут є, адже один з бригадирів ставка розповідав, що за плату по 50-70 гривень у день не вдається нікого знайти, щоб косив очерет.
Щодо даної проблеми, то дехто з тутешніх жителів висловлюється: якщо конкретна людина працьовита, хазяїн, то робота сама її знайде. Таким добре живеться скрізь – і в місті, і в селі. Від тих же, хто не працює, довелося почути щось напрочуд дивне: що здебільшого, насамперед, їх цікавить заробітна плата.
Про саму ж роботу, як і про те, що оту заробітну плату треба відробляти, ніхто не мовив ані слова.
Ще однією проблемою на Воронах є питна вода. Носити її доводиться досить не близько від колодязя. І колодязь не викопаєш, бо скрізь каміння. Для тих, хто спромігся подбати за себе своєчасно і обладнав, як от подружжя Папчуків, на подвір'ї у камені свердловину, такої проблеми не існує, але їх спіткала вже інша невдача. Вперше в житті довелося бачити закованим у метал верх отієї свердловини, ніби гроші у банківському сейфі.
Але цьому є виправдання. Ті, хто посвоєму розуміє, як легко можна на щось розжитися, викрали у них вже два насоси. Викрадали їх і в сусідів.
В цілому ж висновок щодо того, яким чином раз і назавжди здолати оте безробіття, зробити не так просто. Бо навіть у подружжя тих же Папчуків, яке в парі вже 36 років, погляди на неї різняться. Василь Миколайович вважає, що тільки тоді в їх місцевості поселятимуться люди, як їм створюватимуть робочі місця. Тетяна Трохимівна, його дружина, дещо іншої думки і як аргумент наводить приклад одного з своїх синів. Залишившись без роботи, він не чекав манни небесної, а завів чимале домашнє господарство і про якесь там безробіття і слухати не хоче.
Залишається тільки додати, що навіть у такій ситуації не так просто буває вгодити населенню. До Жорняків, наприклад, є висипна дорога. Тільки-но на ній з’являється ямковість – починають скаржитися, що немає як проїхати. А як її прогрейдерують – знову скарги, що через куряву за колесами автомобілів навіть білизну після прання немає як вивішати.
Заасфальтувати ж дорогу поки що фінансово неможливо.
Ось так і живуть тут люди, які ще залишилися. Якщо зважати на їхню реєстрацію, то ніби у місті, насправді ж кажуть: живеться їм набагато гірше, як у селі. І поки що навіть важко щось їм порадити.
Здавалося б, реалізуючи продукцію тільки гранкар'єрів, можна було б дану місцевість «озолотити». Але це вже загальнодержавна проблема. Якби у нас велося будівництво, як колись, по-іншому завирувало б життя і тут. Залишається тільки сподіватися, що так воно колись і буде. І тут, у приміській по суті зоні, може з'явитися ще одне, як його у нас називають, «поле чудес» з новобудовами.
Павло КУШПЕЛА.