Одним із перших був селянин Аврам Балан, який прожив 120 років.
З усіх сторін село обступали незаймані ліси. Селяни займались в основному землеробством (вирощували пшеницю, жито, ячмінь, просо, гречку), скотарством, бондарством (виготовленням дерев’яних бочок – звідси і походження прізвища Бондар).
В археологічних розкопках на території села знайдено унікальні знахідки з різних історичних епох: зуби мастодонта, мамонта, кам’яні сокири, камінь-терлич, за допомогою якого селяни робили борошно, рештки череп’яних глечиків із візерунками, козацькі люльки, жіночі прикраси.
Найвидатнішими пам’ятками архітектури Баланівки є сторожова вежа (по-польськи «дзигар»), побудована у 17 столітті, та водяний млин, який уже три з половиною століття служить людям.
Славні сторінки історії села за часів Київської Русі, національно-визвольного руху під проводом Богдана Хмельницького. До когорти відомих борців за Україну входив і «баланівський Кармалюк» – Федір Опанасович Роговий. Про нього складені легенди, а письменник Тимофій Про - нько написав книгу «Лісова людина».
Десятки, сотні чесних, роботящих, мудрих баланівчан забрали голодомори.
Мужньо і хоробро воювали жителі Баланівки на фронтах Другої світової війни. Вони були учасниками Сталінградської битви, битви за Москву, оборони Ленінграда, Курської битви, визволення Варшави, Праги, битви за Берлін.
У серпні 1941 р. у селі була створена та діяла підпільна партизанська група під керівництвом Гната Вуйчака. Серед відомих борців за визволення села і баланівчанин, розвідник Іван Кучерук, який загинув у березні 1944 року.
Всього у протистоянні ворогові взяли участь 1119 чоловік, з яких 542 нагороджені орденами і медалями, 447 загинули смертю хоробрих. Їхні імена навічно вкарбовані в гранітних плитах монумента Слави.
У 1967 році відкрито новозбудовану Баланівську середню школу. У наступному – побудовано приміщення дитячого садка на 120 місць.
У 80-их роках споруджено двоповерхову лікарню, прекрасний адміністративний будинок, відкрито музей історії села.
У різний період сільську раду очолювали 15 голів. Нині сільським головою є Віталій Казміревський, який постійно піклується про те, щоб село мало гарні економічні показники, привабливий вигляд, належне упорядкування.
Баланівка щедра на талановитих людей. Є серед них і Герої Соціалістичної Праці, і генерали Збройних сил. Сьогодні відомі далеко за межами нашого району поет, журналіст Анатолій Фартушняк та майстер з виготовлення музичних інструментів Володимир Віхренко.
Віктор БАЛАН, громадський кореспондент, ветеран праці.