На знімку: перебудована передня частина палацу (жовтень 1917 року).
Необхідно почати з двох братів графів Мошинських, які народились у Дрездені і мали прусське коріння. Це Август Фредерик Мошинський (1731-1786 р.р.) та його молодший брат Йозеф Фредерик Мошинський (1738-1817 р.р.). У деяких джерелах він називається Фридерик (Fryderyk).
У 1755 році Август Мошинський одружився з Теофилією Потоцькою – дочкою воєводи київського Станіслава від другої дружини Гелени Замойської. У 1764-му вони розлучились. У них був єдиний син Ян (Ян Непомуцен Мошинський).
У нього було дві дочки – Фридерика та Джоанна (Йоанна).
Молодший брат Августа граф Фредерик Йозеф Мошинський був теж знаною людиною у польській державі. Він був останній маршалок великий коронний Річі Посполитої. Мав великі володіння на Волині, в Саксонії, Могилеві-Подільському.
У 1784 він купив у Петра Потоцького Бершадський ключ.
Дітей у нього не було. Тому після його смерті в 1817 році усі маєтності Августа згідно із заповітом пере йшли до братового сина Яна та онуків брата – Фридерики та Джоанни Мошинської.
Бершадь успадкувала Джоанна.
Джоанна Мошинська одружилась із Петром Мошинським (1800-1897) – далеким родичем, який мав таке ж саме прізвище.
Петро Мошинський у 1819 році переїхав до Бершаді, де заснував свою головну резиденцію. Він побудував неокласичний палац на штучному острові позаду нинішнього будинку культури, який у злегка зміненому вигляді проіснував до епохи Радянського Союзу. Фото - графії і картина цього палацу є у моїй книзі «Маловідомі сторінки історії Бершаді».
У зв’язку з обранням Петра Мошинського на посаду маршалка шляхти він переїхав до Житомира і вже в Бершадь не повертався. А в 1826 році він був заарештований і засуджений на 12 років заслання за таємну співпрацю з товариством тамплієрів (Християнський (католицький) чернечий лицарський орден).
Під час заслання його дружина Джоанна з ним розлучилася і вдруге вийшла заміж за Станіслава Юревича.
Таким чином, Бершадь майже сто років була у володінні сім’ї Юревичів.
У 1848 році Станіслав Юревич побудував муровану каплицю, якій у 2018 році буде 170 років. Вона відома як мурована каплиця з гробами Мошинських і Юревичів.
Отже, Джоанна Мошинська – внучка Теофилії Потоцької, правнучка київського воєводи Станіслава Потоцького, праправнучка воєводи київського, гетьмана великого коронного Йоси па (Юзефа) Потоцького.
З біографіями братів Августа і Йозефа Мошинських та Станіслава Потоцького і його батька воєводи київського Йосипа Потоцького читачі можуть ознайомитись в Інтернеті.
Історію своєї країни, свого славного Поділля й Бершадського краю треба знати.
Як дерево не може жити без свого коріння, так держава не має майбутнього без своєї історії. Чим більше і міцніше коріння, тим більше і міцніше дерево. Це ж саме стосується і держави.
Тут не зупиняюсь на житті простого українського сільського населення нашого краю, яке в той час було кріпаками (а фактично – рабами) великих феодалів руських, литовських, польсь - ких та російських. Про це – в іншому матеріалі.
Олександр ДЬОМІН, краєзнавець.