Вінниччина – край партизанської слави. Як колишній зв’язковий розвідник Вінницького партизанського з’єднання, хочу дещо розповісти про те, як ширився підпільно-партизанський рух.
Розгортання боротьби народних месників на окупованій фашистами території України почалося грізного вересня 1941 року. Партизани в тилу ворога підривали моральний дух німецької армії, вели нещадну боротьбу з ненависним ворогом.
Дуже боялися фашисти партизана Івана Калашника – офіцера Червоної Армії, який досконало володів німецькою мовою. Вирвавшись із табору військовополонених, так званої «Уманської ями», він зумів організувати партизанську диверсійну групу, яка розпеченим ломом довбала хребет ворога, підриваючи залізниці, мости, спалюючи ворожі склади з боєприпасами та продуктами. В тилу ворога горіли комендатури, поліцейські дільниці та сільські управи. Загинув цей партизанський герой смертю хоробрих в одному з боїв у лютому 1943 року.
Вирвавшись із фашистського полону, Михайло Никифорович Свічколап наприкінці сорок першого теж організував підпільну групу на Літинщині, а згодом і партизанський загін імені Чапаєва.
Живий свідок тих подій – Павло Іванович Зайцев, який проживає нині в Літині.
Нам, юним зв’язківцям, часто доводилося передавати таємні листи з одного партизанського загону в інший. Я особисто мав зв’язок з командирами А.Г. Кондратюком, А.К. Микитенком, Г.О. Рибаченком, М.Н. Свічколапом, І.І. Калашником, С.О. Печеним. Про партизанських зв’язкових-розвідників говорили: «Ви наші вуха і очі».
Передача таємної пошти здійснювалася різними способами – зашивали в одяг, у взуття, а ще облаштовували «тайники» у плетених з осоки кошиках із подвійним дном.
Не раз нас чатувала небезпека. Героїзм та відвагу виявили в період окупації партизани й підпільники тодішніх Джулинського та Бершадсь - кого районів, про що вже не раз писала наша районка.
Користуючись нагодою, вітаю всіх підпільників і партизанів із Днем партизанської слави, бажаю їм та їхнім сім’ям міцного здоров’я, радості, енергії сонця, сили води, миру, добра і довголіття.
Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, голова районного осередку колишніх партизанів-підпільників