Під час екскурсії можна ознайомитися з багатовіковою історією села. Посуд, предмети хатнього вжитку, знаряддя праці тощо – все це було раніше таким звичним, служило людям, а зараз перетворилося на символи свого часу, увібрало в себе дух попередніх епох. Печера, Трипілля, епоха заліза, доба козацтва, побут селян кінця ХІХ початку ХХ століть. Також відображено події революції 1905-1907, 1917 років. Не забуто періоди колективізації і голодомору. Віддано шану героям Великої Вітчизняної.
Звичайно ж, чимало місця відведено і сьогоднішньому дню.
Кожен навчальний рік для випускників місцевої школи починається в музеї. Діти розпочинають свій перший урок в залі, де з фотографій на них дивляться батьки, родичі, знайомі, які досягли значних успіхів у науці і важкій праці. Село гордиться ними. Вони вже вписали свою сторінку в його історію.
Молодь сьогодні пише лише перший рядок на чистому аркуші. Гідне місце займе він у свій час в нашому музеї.
На даний час музей історії села відноситься до Бершадського відділу культури і туризму райдержадміністрації. Завдяки наполегливості начальника райвідділу Н.М.
Герасимчук в музеї було перекрито дах, замінено дерев’яну підлогу на плитку. В цьому році проведено рекспозицію в залі сучасності.
Матеріали для неї надали місцеві жителі та працівники районного краєзнавчого музею.
В новому варіанті представлено соціальну сферу – освіту, культуру, медицину; фото та біографії учасників війни в Афганістані та трагедії в Чорнобилі; співпрацю нашої сільської ради з польською гміною Моравіца; вироби народних умільців В.Х. Віхренка, Т.В. Кравець, М.О. Чабана.
Якщо ви ще не були тут, при нагоді обов’язково завітайте в музей, тим більше, що розташований він у центрі села.
Велике прохання до баланівчан: якщо у вас є старовинні домоткані чи вишиті рушники, сорочки, речі побуту, знаряддя праці, подаруйте їх музею, адже в побуті ви їх не використовуєте, а як експонати, вони займуть почесне місце в експозиціях.
Наталія КОРИТНА, завідуюча музеєм історії села Баланівки.