Конституцією України визначено, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї. З цього приводу не можна не згадати слова Л. Анспахера: "Шлюб являє собою відносини між чоловіком і жінкою, де незалежність обох сторін однакова, залежність – обопільна, а обов'язки – взаємні".
Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Шлюбна форма організації сімейного життя завжди була і продовжує залишатися основною, бажаною, домінуючою. Статистика шлюбів дає можливість спостерігати демографічні процеси, виробляти засоби впливу на них з боку держави. Так, в першому кварталі нинішнього року на Бершадщині зареєстровано 63 шлюби і 68 розлучень, торік відповідно 76 і 55. В 2006-му шлюбів було 448, розлучень – 223, а у 2005-му відповідно 393 і 242, тобто в останні роки чітко простежується зростання кількості розлучень. Аналіз статистичних даних свідчить: останнім часом збільшується кількість розлучень пар, які прожили разом 10 і більше років.
Заява про реєстрацію шлюбу подається особисто жінкою та чоловіком до будь-якого державного органу РАЦС. Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто її подати, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їх представники. Повноваження представника на подання такої заяви теж мають бути нотаріально засвідчені.
Приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.
Існують певні перешкоди для укладення шлюбу, а саме: перебування в іншому шлюбі; наявність між особами, які бажають одружитися, родинних зв'язків прямої лінії споріднення, відносин усиновлення; недієздатність осіб (або особи), які бажають укласти шлюб.
Умовами вступу в шлюб є взаємна вільна згода жінки та чоловіка на укладення шлюбу, досягнення на день його реєстрації шлюбного віку та відсутність перешкод до укладення шлюбу.
Для жінки шлюбний вік становить 17, для чоловіка – 18 років. Однак Кодексом передбачено: за заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Шлюб реєструється у приміщенні державного органу РАЦС в урочистій обстановці. До речі, відповідно до ст. 67 Кодексу законів про працю України у відділі РАЦС неділя – вихідний, і реєстрація шлюбу в цей день не проводиться.
Щодо часу реєстрації шлюбу, то вона відбувається після спливу одного місяця від дня подання особами відповідної заяви. За наявності поважних причин, які підтверджуються документально, керівник державного органу РАЦС дозволяє скорочення місячного терміну реєстрації шлюбу.
Людмила ШЕВЧУК,
начальник відділу РАЦС
районного управління юстиції.