У нашому районі проживає 96 дітей, які втратили батьків, а деякі з них – і родичів. Тривалий період такі діти влаштовувалися на виховання до державних інтернатних закладів. Час показав, що діти, вихованці державних дитячих закладів, не мають досвіду спілкування з оточуючими, їм складно, а часом і неможливо створити свою сім’ю, їм важко адаптуватися до умов дорослого і самостійного життя. Більша частина таких дітей у своєму житті продовжила шлях своїх батьків, і вже їхні діти ставали сиротами при живих батьках і потрапляли до інтернатів. На жаль, на цей час семеро таких дітей із нашого району ще виховуються у державних навчально-виховних закладах, тобто опікуном у них є держава.
Щороку близько 20 дітей району набувають статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
Саме тому з 2004 року в Україні пріоритетними формами для влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, були обрані сімейні форми влаштування. Такими формами є усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу.
Усиновлення – це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як із боку дорослих, так і з боку дітей. Питання усиновлення регламентується Сімейним кодексом України, де визначено, які особи можуть та не можуть бути усиновлювачами, яких дітей можна усиновити, а також правові наслідки усиновлення.
Опіка та піклування встановлюється для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби або позбавлення батьківських прав чи з інших причин залишилися без батьківського піклування. Опікун призначається за особистою заявою осіб, які перебувають у родинних відносинах із дитиною за згодою останньої. Опіка та піклування встановлюється за місцем проживання дитини або майбутнього опікуна/піклувальника.
Якщо ви виявили бажання взяти на виховання в свою сім’ю дитину, яка не перебуває з вами у родинних відносинах, то законодавство України може запропонувати вам оформити іншу форму сімейного виховання – прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу.
Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно, за плату взяла з установ для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей.
Дитячий будинок сімейного типу – це прийняття за плату в родину, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, на виховання та для спільного проживання не менше п’яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних, у такій сім’ї не може перевищувати десять осіб.
Якщо у вас є бажання допомогти дитині та надати їй сімейний затишок і батьківську турботу, але ви не визначились із формою сімейного виховання, зверніться за необхідною консультацією в службу у справах дітей Бершадської районної державної адміністрації за адресою: м. Бершадь, вул. Радянська, 22. Дітям, які втратили родину, може допомогти кожен небайдужий.
Служба у справах дітей райдержадміністрації.