Нині державна політика у сфері захисту прав дітей перебуває у стані реформування інтернатних закладів і пошуку альтернативних форм влаштування дітей. Зокрема, однією з таких форм є патронат над дітьми.
Вона визначається главою 20 Сімейного кодексу України як тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання нею, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Наша область стала учасником пілотного проекту по впровадженню такої форми тимчасового захисту дитини.
Кожна дитина має право на сім’ю, яка є природним середовищем для її життя, здорового зростання, всебічного розвитку тощо. Проте трапляються різні життєві обставини, за яких дитина втрачає батьків або їхнє піклування.
Для прийняття виваженого рішення щодо подальшої долі такої дитини потрібен певний час. Щороку ми направляємо дітей із району до обласних закладів тимчасового перебування на період до 6 місяців. Саме на цей період є вкрай необхідною потреба надати дитині тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію, і можливість батькам подолати складні життєві обставини без впливу цих обставин на дитину.
Створення сім’ї патронатного вихователя в районі є необхідністю.
Кандидатом у патронатні вихователі можуть бути громадяни, які мають власне житло, або його офіційно орендують чи використовують, із вищою освітою, у них є досвід виховання дітей, добровільний помічник із числа членів сім’ї, з якими проживають на спільній території, віком від 35 до 60 років (для жінок) і від 35 до 65 років (для чоловіків). Але найголовніше – це любов до дітей, бажання допомогти у скрутну хвилину та готовність у будь-який час прийняти їх у родину.
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або виховувались в одній сім’ї. Строк перебування в сім’ї встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців. Між патронатним вихователем та органом опіки й піклування укладається договір, який припиняється у разі прийняття рішення про повернення дитини до її батьків, інших законних представників, усиновлення, встановлення над нею опіки чи піклування, влаштування на виховання в сім’ю громадян (ДБСТ) або дитячого, нав - чального, закладів охорони здоров’я, або інших.
Патронатний вихователь зобов’язаний забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням, створити їй умови для навчання, фізичного та духовного розвитку, сприяти її контакту з батьками, родичами, крім випадків, коли останні позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкуватися з дитиною.
Послуги патронатного вихователя є оплачуваними, розмір оплати становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Розмір соціальної допомоги на дитину – 2 прожиткових мінімуми для неповнолітніх відповідного віку.
Запрошуємо громадян, які не байдужі до нашого майбутнього, до дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сімейного затишку, любові та родинного тепла, долучитися до створення сімей патронатних вихователів. Діти чекають на вас!
За більш детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей при райдержадміністрації. Наша адреса: м. Бершадь, вул. Героїв України, 22. Тел. 2-12-58.