Fridge magnet wooden gears

ЛЮДИНА КРАСИТЬ МІСЦЕ

  • Подобається0Не подобається
  • 24 Січня 2007, 21:51

Уривок із книги спогадів «З ярмарку»
Олександра ЖОРНИЦЬКОГО
ЛЮДИНА КРАСИТЬ МІСЦЕ
Про Володимира Сергійовича КВАШУ
(Продовження.
Поч. в №№114, 6)
Друг Володимира Сергійовича не був впливовою людиною у "верхах", але, працюючи в серйозному видавництві, багато знав "пішаків", які могли влаштувати прийом хоча б до заступника міністра харчової промисловості, а там з усіма нагородами, листами від цукротресту та обкому вже буде легше.
Зустріч із заступником міністра відбулася. Коли Кваша виклав йому суть справи і подав заготовлені листи, він, не глянувши на них, дав команду секретарші з'єднати його з цукротрестом однієї з південних областей Росії. Спитав у трубку, коли завод такий-то готовий буде прийняти бельгійське устаткування. Потім повторив почуте: "Через 6 месяцев?" і, поклавши трубку, спитав Володимира Сергійовича: "А вы когда?". Той відповів, мовляв, навіть завтра.
Заступник міністра допитливо глянув на нього, натискаючи кнопку, велів секретарші внести в прийомну чай.
За столом вів себе просто. Згадав, що в березні 1944-го визволяв від фашистів Бершадь. Відзначив, що фронтовиків серед керівного складу стає менше і менше. Через кілька хвилин Володимир Сергійович отримав розпорядження на бельгійські випарки, які були призначені заводу в Росії, котрий був не готовий використати їх.
Виклав цей епізод може й лишнім, але він ще раз підкреслив неабиякі здібності Кваші.
Поглинувши в реконструкцію, він не забув радгосп, що вирощував насіння цукрових буряків та інтенсивно займався тваринництвом. Слід відзначити, що в 60-х роках у районі останнім слабко займалися. Тваринницькі приміщення були примітивні, в більшості збудовані до війни. В радгоспі вони будувалися з граніту і пережили фільварки, які належали власникам (акціонерам) заводу. Низька врожайність у колгоспах зернових, тенденція не вирощувати кормові культури, зарплата "дурноднями" – це та інше негативно впливали на розвиток тваринництва.
Набагато краще справи йшли в радгоспі, де великі площі займали багаторічні трави, тому сіна вистачало від урожаю до урожаю. А ще слід згадати про відходи харчопереробних підприємств, які вагонами йшли в радгоспи. Мабуть, ніхто не повірить, що давали тоді коровам арахісову макуху, не кажучи вже про соняшникову, відходи різних круп, а кислий жом не знали куди дівати! Доїли молока найбільше в районі, але проблеми були й у нас.
Кваша ставив завдання розширити тваринництво, зокрема, племінне ядро. Завжди підкреслював: через певний період ця галузь в районі зростатиме, будуть відповідні постанови ЦК та уряду, із передових ми опинимося серед відстаючих. Тенденція зростання відчувалася і в пресі, яку закидали "новаторством", ініціюваннями фіктивних перемог у тваринництві. В Рязані за рік здавали два плани м'яса, на Україні Чиж вирощував тисячі свиней з великими приростами, якась доярка, маючи 30 корів в групі замість 14 офіційних, доїла по 5 тис. кг молока від корови... Гриміло радіо, подвиги описували центральні газети, новаторів підтримувало ЦК, а потім все лопало, ніби мильна бульбашка.
Однак пошесть "новаторства" охопила країну. Секретарі обкомів змагалися, хто більше придумає починів у тваринництві. Продовольча програма тріщала. Село виконувало повністю всю планову державну закупівлю, а продуктів у магазинах міст, крім Москви, не було. В райцентрі ковбасу можна було купити, вистоявши в черзі, лише "Козікінську" (з відходів конячого м'яса), яку постачав братній Татарстан. Хліб пекли в основному з кукурудзяного та борошна пророслої цілинної пшениці.
Кругом переорювали площі з багаторічними травами і сіяли кукурудзу. Обкомівські "шнурки" чесали по всіх господарствах, шукали непереорані багаторічні трави. Скликалися позачергові бюро райкомів та обкому, йшла "молотьба" керівників господарств, їм виносили догани, деяких виключали з партії і звільняли.
Кваша ходив похмурий і мовчазний, щось вичікував, потім дав команду агрономам та керуючим відділками обстежити всі поля багаторічних трав. Оцінивши дані, наказав площі, де почалося випадання, переорати, а звітував радгосп про суцільну оранку трав.
Слід сказати, що секретар райкому В.Ф. Качур був наділений великим природнім розумом, добре розумів тимчасовість чергової кампанії, по-господарськи ставився до занедбаних ще на той час колгоспів і до цих заходів ставився формально, звітуючи перед областю так, як треба, на районних нарадах проводив відповідну партійну лінію, але керівні кадри беріг, до "шалунів" вживав заходи впливу, добре знав: знищення багаторічних трав у районі йде незадовільно, але закривав очі, ніби не бачив. Хотів виграти час, але там, на верху, в ЦК КПРС не жартували. Академіків-травопільників виганяли з роботи, академіків аграрних наук виселяли з Москви на периферію, ближче до землі.
Будучи з Квашею сам на сам, секретар попередив, що йдуть анонімки про невиконання ним постанови ЦК. Він розумів, чим це може скінчитися, але трави не переорював.
Через якийсь час в обласній газеті "Вінницька правда" з'явилася розгромна стаття про травопільників, у ній глумилися над радгоспом і директором Квашею. Навіть карикатуру намалювали: стоїть чоловік на трибуні і лійкою поливає трави, а наприкінці вносили пропозицію, мовляв, обкому потрібно розібратись з антипартійною діяльністю директора-неука, якого слід гнати з роботи, він не розбирається в агрономічній науці, навіть цифри порівняльні наводилися: з 1 га багаторічних трав отримують урожай в грошовому обчисленні в
4-5 разів менше, ніж з 1 га кукурудзи.
В ті дні ми ходили на роботу, ніби на похорон. Запитання Кваші, що робити, сипалися з усіх сторін, а він посміхався і команди переорювати трав не давав. Так і не переорали, однак були в тваринництві "на коні". Директора довго виховували в райкомі, але обмежилися доганою без занесення до картки.
Через багато років, згадуючи і аналізуючи ці події, думаю, що секретар В.Ф. Качур зробив розумно: спас від розправи Квашу і звітував перед обкомом про вжиті заходи.
Взагалі, щоб не говорили у той час про Василя Федоровича, який прийшов у Бершадь з Джулинського райкому після об'єднання (укрупнення) районів, він багато доброго зробив для Бершадщини, оскільки, як ніхто до нього, умів "вибивати" з "верху" асигнування, проекти тощо. Особливо розбирався в кадрах і заклав основи знаменитого на всю Україну ділового і грамотного корпусу голів колгоспів.

Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
8 фото   
<b>Діти нашого району оздоровляються в сонячній Іспанії</b><br />1. Фотография сделана была на празднике, который был организован для ознакомления с украинской кухней и немного...
7 фото   
<b>«Млиноманія» кличе нових та старих друзів до берегів Південного Бугу!</b><br />4-5 серпня в селі Печера Тульчинського району Вінницької області традиційно відбудеться щорічний фолк-рок фестиваль...
14 фото   
<b>СУМІВКА</b><br />Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова &quot;сом&quot; або &quot;сум&quot;....
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Урванець Іван Никифорович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 22.01.45.

З історії Бершаді
Соціалістична перебудова сільського господарства тривала. Крім раніше створених кооперативних об'єднань селян, у березні 1928 року виникає ТСОЗ «Геть злидні». З метою зміцнення невеликих господарств, кращого використання знарядь виробництва в районі створили чотири кущові об'єднання колективів, з машинно-хінними станціями у кожному. В самій Бершаді колективи об'єдналися в кущ у складі трьох... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЛЮДИНА КРАСИТЬ МІСЦЕ - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення