Що сприяє появі раку?
Перш за все, канцерогени.
Це речовини, що підвищують ймовірність виникнення раку. А саме тютюн, миш’як, азбест, рентгенівське випромінювання, сполуки з вихлопних газів тощо.
Дослідження показали: куріння, незбалансоване харчування і низька фізична активність – основні чинники, що значно збільшують ризик розвитку раку.
Друга причина – генетична схильність. Людина може з’явитися на світ із певними помилками в генах. Як такого, прямого наслідування онкологічних захворювань не відбувається. Проте в деяких сім’ях можна простежити таку схильність. В першу чергу, це стосується сімейного дифузного поліпозу, раку шлунку і молочної залози.
На третьому місце стоїть вік, із яким у людському організмі в ДНК збільшується кількість мутацій, частина з яких призводить до появи раку.
Ще один фактор – вірусні захворювання. Наприклад, вірус папіломи збільшує ризик розвитку раку шийки матки.
Віруси гепатитів В і С можуть спровокувати рак печінки.
Як запобігти раку?
Одними з найбільш дієвих засобів боротьби з хворобою є заходи профілактики. Світовою медичною спільнотою визнано важливість первинного самоконтролю, кожна людина повинна активно включатися в турботу про своє здоров’я.
1. Відмовтеся від куріння.
Доведено зв’язок куріння з 12 формами онкохвороб у людини. В першу чергу, це – рак легенів, стравоходу, гортані і порожнини рота, сечового міхура, підшлункової і молочної залоз, нирок, шлунку, шийки матки, носової порожнини.
Однак головне – це усвідомлення самим курцем згубності звички для нього самого й оточуючих його близьких, і, як результат, тверде бажання подолати нікотинову залежність.
2. Не зловживайте алкоголем. Він за своєю здатністю викликати пухлинний процес дорівнює тютюновому диму.
Якщо людина, яка зловживає алкоголем, курить, канцерогенний вплив на організм подвоюється.
3. Підтримуйте нормальну вагу тіла. Жирова тканина бере активну участь в обміні гормонів, тому її надлишок призводить до зміни гормонального фону, і, як наслідок, підвищення ризику гормонозалежних пухлин.
Активне фізичне навантаження (швидка ходьба, біг, плавання, рухливі ігри, їзда на велосипеді, катання на ковзанах, лижах і т. ін.) протягом не менше 30 хвилин у день нормалізує обмін речовин, масу тіла, покращує настрій, сприяє боротьбі зі стресом і депресією, покращує крово - обіг і нормалізує активність імунітету.
4. Правильно харчуйтеся.
Заміна ковбаси, сосисок, бекону та інших м’ясопродуктів в раціоні на звичайне нежирне м’ясо скорочує ризик раку кишечнику на 20%. Зниження споживання переробленого м’яса до 70 г на тиждень уже дозволяє зменшити ризик виникнення раку на 10%. Відмова від солодкої газованої води і продуктів, в яких міститься рафінований цукор, знижує ризик появи раку підшлункової залози на 87%.
Їжте більше фруктів, вони містять натуральний захист від ракових клітин – біофлавоноїди.
5. Радійте життю. Як це не банально, дуже важливу роль у профілактиці пухлин відіграє оптимізм, вміння справлятися з негативними емоційними станами.
6. Правильно засмагайте. Не виходьте на пляж з 11.00 і до 16.00 годин. Обов’язково захищайте шкіру спеціальними сонцезахисними засобами.
Адже найпоширенішими серед раку шкіри є меланоми (у світлошкірих людей у 20 разів вище, ніж у тих, кого захищає темний пігмент). Також уникайте засмаги в солярії.
7. Плануйте народження дітей. Аборт завдає непоправної шкоди організму жінки. Перш за все, ендокринній системі, дітородним органам, а також супроводжується тяжкою психічною травмою, що не може не позначитися на активності імунної системи.
8. Регулярно відвідуйте лікаря. Особливо, якщо у вашій родині вже були випадки онкологічних захворювань. Фахівці рекомендують регулярно проходити так зване скринінгове обстеження. Своєчасні профілактичні огляди допоможуть виявити й оцінити наявні ризики виникнення онкологічних захворювань.
Доведено, що дотримання елементарних правил профілактики і регулярне медичне обстеження дозволяють людині знизити ризик розвитку раку на 90%. А це означає, що, доклавши певних зусиль, кожен із нас здатен прожити життя без пухлинних захворювань.
Бережіть здоров’я!
Олександр ЗАРЕЦЬКИЙ, онколог Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.