У 2014 році у Вінницькій області зафіксовано 44502 хворих із числа дорослого населення, дітей – 316. У Бершадському районі – 1801 хворий, із них – 10 дітей.
Діабет поділяється на 2 типи: – І типу (інсулінонезалежний, юнацький) – виникає в людей у віці до 30 років.
Страждає 10-15% від загального числа хворих; – ІІ типу (інсулінозалежний, діабет дорослих) – страждає 85% хворих.
Основні симптоми хвороби: підвищення рівня цукру у крові, посилене утворення сечі, різка втрата ваги, сонливість, відчуття голоду, сухість шкіри та слизових оболонок, свербіж шкіри, нудота, блювання, біль у животі, запах ацетону з рота, часті інфекції, фурункульоз.
До групи ризику розвитку захворювання ІІ типу належать: особи, в яких обоє або один із батьків страждає цукровим діабетом; жінки, які народили дитину вагою 4,5 кг і більше або з вагою менше 2,5 кг, у яких був викидень або народження мертвої дитини; матері дітей із вадами розвитку; хворі на ожиріння, в яких індекс маси тіла (ІМТ) = (маса в кг/зріст в м)Х100 більше або дорівнює 30; хворі на атеросклероз, гіпертонічну хворобу, фурункульоз, хронічний панкреатит та інші ендокринологічні захворювання.
Вирішальну роль у розвитку цукрового діабету І типу у дітей відіграє глобальне зростання показників дитячого ожиріння і фізичної малорухомості.
Щодо харчування, то при діабеті І типу особливих обмежень немає, але тільки за умови правильного підбору дози інсуліну лікарем. Доки доза не підібрана, потрібно утримуватись від солінь, солодкої, гострої і жирної їжі.Харчування повинно бути збалансованим і здоровим.
При діабеті ІІ типу виключіть із раціону білий хліб, пиріжки та вареники, цукор, кондитерські вироби, солодкі газовані напої, соки з цукром, сало, свинину і вироби з неї, картоплю, рис, родзинки, фініки, банани, інжир, курагу, хурму, виноград, диню та абрикос. Найголовніше – нормалізувати вагу і відновити жировий та вуглеводний обмін в організмі. Якщо ж дієта і фізичні вправи не допоможуть, пацієнт має все життя перебувати під лікарським контролем і приймати препарати, які знижують рівень цукру в крові.
Корисно споживати свіжі овочеві соки (селери, петрушки і кропу), варену нежирну яловичину, нежирну рибу, куряче м’ясо (без шкірки), чорний хліб, яйця курячі (3-4 шт. на тиждень), крупи вівсяні, гречані, перлові, пшеничні, грейпфрут, зелений чай, капусту, кабачки, баклажани, кислі яблука, мандарини, сливи, кавун.
Щоб запобігти хворобі, потрібно дотримуватися здорового способу життя, відмовитися від шкідливих звичок, збалансовано харчуватися, займатися фізичними навантаженнями, контролювати вагу тіла, щорічно робити аналіз крові «на цукор» (нормальний показник – не більше 5,5 ммоль/л) та обов’язково звертатися до лікаря у разі погіршення стану здоров’я.
Людмила ШВЕЦЬ, лікар ЗПСМ Бершадської амбулаторії.