Краснуха – гостре вірусне захворювання, яке може передаватися тільки від людини до людини. Зараження відбувається повітряно-краплинним шляхом, тобто при розмові із зараженою людиною, кашлі, чханні. Інфікована вірусом краснухи людина стає небезпечною для оточуючих вже з 7-8 доби з моменту зараження і до 5-6 дня після появи найбільш типового для цього захворювання ознаки– висипи. Пік захворюваності на цю інфекцію припадає на весняний час.
Як у дорослих, так і у дітей від моменту зараження до виникнення перших ознак захворювання проходить, як правило, 15-24 дні. У цей час людина може скаржитися на загальне нездужання, головний біль, озноб, порушення сну, болі в м’язах.
У дорослих також відзначаються нежить, сльозотеча, першіння в горлі, іноді – сухий кашель. І тільки через певний час з’являється блідорожевий висип. Частіше за все спочатку він виникає на обличчі, за вухами, на волосистій частині голови і менш, ніж за добу, поширюється на все тіло. Не буває його лише на підошвах і долонях.
Висип зникає через 3-5 діб, не залишаючи змін на шкірі.
Краснуха також може проявлятися у вигляді деякого підвищення температури, збільшення лімфатичних вузлів набряку та болю в суглобах.
Вагітність, ускладнена краснухою, нерідко характеризується зміною кількості навколоплідних вод, патологією плаценти.
Під час вагітності вірус краснухи становить величезну небезпеку для здоров’я та правильного розвитку дитини ще всередині матки. Він здатний вражати як плаценту, через яку здійснюється надходження плоду поживних речовин і кисню, а також видалення кінцевих продуктів обміну, так і тканини самого плоду.
Імунна система, яка розвивається всередині матки дитини, ще не повноцінна і не може захистити його організм від шкідливого впливу цього вірусу. Тому, чим менший термін вагітності, на якому жінка заразилася краснухою, тим більша небезпека враження органів і систем плоду.
Найбільш небезпечним є термін до 14 тижнів вагітності. Саме в цей період у нормі відбувається інтенсивне розмноження клітин ембріона і їх «спеціалізація» в клітини головного мозку, серця, судин т.д. Саме в цей період плід найбільш уразливий для будьякого шкідливого впливу, оскільки навіть незначний, начебто, вплив або втручання в цей процес може мати незворотні наслідки для формування того чи іншого органу, тканини у майбутньої дитини.
Вірус краснухи пригнічує поділ клітин плоду. Це можуть бути клітини серця, вушної раковини, головного мозку, очей…
Процес формування органу порушується, йде з помилкою, що призводить до виникнення тієї чи іншої вади розвитку плоду, іноді несумісної з життям. На жаль, у деяких випадках вагітність при цьому закінчується викиднем або мертвонародженням.
Ураження плоду вірусом краснухи різноманітні і не залежать від того, наскільки важко хворіє сама вагітна жінка. Але в кожному терміні вагітності у цієї інфекції є свої «улюблені» місця дії. Пояснюється це тим, що вражуються ті органи і системи, які саме перебувають у процесі активного формування.
Тому найбільша небезпека для враження головного мозку – 3-11 тиждень вагітності, для очей і серця – 4-7-ий, для органу слуху – 7-12-ий. Чим раніше відбулося зараження, тим ширший діапазон виникнення вад розвитку ембріона.
Якщо вагітна захворіла краснухою в терміні після 16 тижнів, то загроза для плода зберігається, однак стає мінімальною і не веде до таких сумних наслідків, як на більш ранніх строках.
Перенесена вагітною жінкою краснуха до 16 тижнів є медичним показанням до переривання вагітності.
Трохим АНДРЕЙЦОВ, лікар акушер-гінеколог.