Плановий моніторинг (планові перевірки заборонені постановою Кабінету Міністрів України) свідчать, що найчастіше громадяни закуповують отрутохімікати на ринку та у мігруючих по селах приватних підприємців або їх реалізаторів. У більшості таких продавців відсутні будь-які супровідні документи, що передбачені Законом України «Про пестициди і агрохімікати» від 2 березня 1995 р., ЗУ «Про внесення змін до деяких Законів України щодо пестицидів і агрохімікатів» №1628-ІV від 18 березня 2004 р., а також ЗУ «Про захист рослин» №3042IV від 17 лютого 2011 року.
Насамперед для реалізації отрутохімікатів необхідно мати ліцензію, яку видають спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України. На сьогодні подано необхідну документацію на отримання ліцензій лише двома підприємцями району.
Треба знати, що при закупівлі «отрути» для боротьби з колорадським жуком у продавця (реалізатора) необхідно вимагати документи, які передбачені законодавством: ліцензію на право продажу пестицидів; допуск (посвідчення) на право здійснення робіт із пестицидами; посвідчення про проходження спеціальної підготовки із питань безпечного проведення робіт із пестицидами і агрохімікатами; медичну книжку; сертифікат якості того чи іншого пестициду; інструкцію з питань безпеки при роботі з тим чи іншим пестицидом.
Ще одна суттєва проблема: після обробітку ріпаку бджолярі району втрачають свої бджоли.
Про це вже писалося в газеті, але нагадаю, що керівники сільгосппідприємств зобов’язані погодити план робіт із отрутохімікатами з Бершадсь - ким міжрайонним управлінням держсанепідемслужби; при обробці посівів сільгосп - культур суворо дотримуватись зон санітарного розриву від населених пунктів тваринницьких ферм, відкритих водоймищ і т.д. згідно з вимогами санітарних норм та правил; завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства оповіщає населення про місця, строки і методи застосування пестицидів; у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи; усі роботи з пестицидами на присадибних ділянках та сільгосппідприємствами будь-якої форми власності необхідно проводити в ранні, ранкові (до 10) і вечірні (1822) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. У похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +100С у виді винятку допускається проведення обробок у денні години.
Під час застосування пестицидів обов’язковим є використання засобів індивідуального захисту (ватно-марлеві пов’язки, респіратори, гумові рукавички з трикотажною основою, захисні окуляри, герметичне гумове взуття).
При погіршенні самопочуття під час проведення та після завершення робіт із пестицидами негайно звертайтеся до медичного працівника.
Дотримання усіх вищеперерахованих рекомендацій збереже ваше здоров’я, а також здоров’я оточуючих.
Анатолій ВЕЛЬГАН, завідувач Бершадського міжрайонного відділу лабораторних досліджень.