По-перше, при обробці хімікатами, як показала перевірка, допускається підвищена концентрація отрути у розчині; по-друге, не були попереджені заздалегідь бджолярі, пасіки яких розміщені на відстані не більше трьох кілометрів від місця обробки. Все це – грубе порушенням чинного ветеринарного законодавства, Законів України «Про бджільництво» та «Про навколишнє середовище», а також чинних інструкцій щодо застосування отрутохімікатів. Такі дії завдають моральної та матеріальної шкоди.
На жаль, окремі бджолярі з метою отримання великих прибутків володіють бджолосім’ями чисельністю від 150 до 200, не забезпечуючи їх комфортним утриманням і достатньою годівлею, або ж допускають безконтрольне розведення роїв. Як наслідок – неодноразові випадки масових покусів людей, особливо дітей, як це трапилося в П’ятківці, Тернівці та в ряді інших сіл.
Пасічництво як бізнес мусить базуватися на глибоких знаннях, наявності відповідних умов утримання та годівлі бджіл, суворому дотриманні ветеринарно-санітарних вимог. Бджолярі мусять знати, що при виникненні підозри на отруєння бджіл слід негайно викликати представників Бершадської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини, державної ветеринарної служби та депутата сільської ради для комісійного відбору проб та визначення факту застосування отрутохімікату. Як правило, отруєння закінчується судовими розборками між постраждалим та винуватцем, тому самостійний відбір проб бджолярем у суді може бути не визнаним.
Бершадський район давно славиться виробництвом меду та розведенням якісних порід бджіл. Слід лише при реалізації меду попередньо дослідити його в лабораторії та отримати відповідні супровідні ветеринарні документи.
Світлана МАНЧЕНКО, начальник управління ветеринарної медицини у Бершадському районі.