Згідно з Указом Президента від 17 січня 2005 року такий день з’явився і в нашому календарі.
Потрібно знати, що молочна залоза жінки реагує на будь-які гормональні порушення, стреси, травми, шкідливі звички, жирну та калорійну їжу.
Рак молочної залози займає перше місце серед онкозахворюваності жінок. Щорічний приріст у світі близько 3%, зростає також і кількість вперше виявленого раку. У світі реєструють мільйон випадків раку молочної залози, 600 тисяч жінок щороку гинуть. На жаль, наші жінки частіше звертаються до лікаря із вже занедбаною хворобою.
Статистика свідчить: найбільше жінок хворіє у східних регіонах та Вінницькій області. Крім того, у сільській місцевості відсоток захворюваності населення вищий.
Основним методом вчасного виявлення захворювання є самообстеження та клінічні обстеження – мамографія, УЗД.
Самообстеження потрібно робити щомісячно кожній жінці, яка досягла 20-річного віку.
Клінічне обстеження жінкам 20-40 років рекомендується робити раз на три роки, а після 40 – щорічно.
Мамографія є основним методом об’єктивної оцінки стану молочної залози. Цей метод дозволяє своєчасно розпізнати патологічні зміни в 95-97% випадках, а також виявити пухлину молочної залози на ранній стадії, коли вона настільки маленька за розмірами, що ні ви, ні медсестра або лікар не в змозі відчути її на дотик.
Першу мамографію слід робити у віці 35-40 років, із нею порівнюватимуть наступні обстеження. Після 40 років робити кожен другий рік, а після 50 – щорічно. В поліклініці Бершадської ЦРЛ така процедура проводиться на четвертому поверсі в кабінеті №422.
Захворіти може будь-яка жінка, однак в одних ризик високий, а в інших – низький.
Ймовірність збільшується з віком, із штучним перериванням вагітності, запаленнями тощо. Радимо не втрачати час, відвідати онколога і зробити мамографію. Адже пізнє виявлення цієї хвороби є однією з головних причин того, що в нашій країні зростання захворюваності супроводжується високим рівнем смертності.
Що стосується Бершадського району, то за 2012 рік було виявлено 195 передракових станів, у більшості це різного виду мастопатії, з яких 170 проліковано, 63 оперативно; з 20 випадків злоякісних пухлин дві були занедбані, жінок прооперовано.
Олександр ГЕРАСИМЧУК, лікар-рентгенолог. Олександр ЗАРЕЦЬКИЙ, лікар-онколог